Zpravodajství

Mladou Česku chytili s dvěma a půl kily kokainu

Mladou Česku chytili s dvěma a půl kily kokainu
Zdroj: TV Nova

Osmnáctiletá Češka byla o uplynulém víkendu chycena s kontrabandem dvou a půl kilogramů kokainu ve Francouzské Guayaně v latinské Americe. V úterý byla odsouzena ke čtyřem letům vězení a pokutě 4 miliony 200 tisíc korun. Český konzulát v Paříži věnuje případu zvýšenou pozornost hlavně kvůli nízkému věku pachatelky.

Osmnáctiletá dívka se měla pokusit propašovat dvě a půl kila kokainu. Měla ho jen tak v zavazadle, když prý chtěla letět z Francouzské Guayany do Paříže. Jenže ji chytili. V úterý za to dostala čtyřletý trest, z toho dva roky takzvaně natvrdo. Navíc musí zaplatit více než čtyřmilionovou pokutu. V těchto dnech se zjišťuje jestli je rozsudek pravomocný nebo není.

Typický příklad pašeráka

Dívka je prý typickým příkladem českého pašeráka drog. Podle Ministerstva zahraničních věcí jsou to v poslední době převážně velmi mladí lidé, často s nižším vzděláním. Jsou dá se říct naivní a uvěří tomu, že si lehce přivydělají pár desítek tisíc korun.

Nejvíc případů zadržených českých pašeráků je teď právě v latinské
Americe. Vozí se odtud hlavně kokain, po kterém u nás vzrostla poptávka. V Latinské Americe je teď pětatřicet Čechů zadržených nebo vězněných za pašování drog.

Případů z Asie ubývá

Naopak případů v jihovýchodní Asii, odkud se pašuje heroin, ubývá. Čechy nejspíš odradil případ Hanykovicse a Novotného. Ti dostali padesát let vězení. Oba se podařilo z tvrdého žaláře dostat před třemi lety zpět do Čech. Novotný si má odsedět ještě sedmnáct let. Hanykovics letos v lednu zemřel na rakovinu plic.

Dá se určitě předpokládat, že odsouzená 18letá Češka nebude mít na zaplacení více než čtyřmilionové pokuty. Český konzulát jí proto chce pomoci se proti tak vysoké částce odvolat.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz