Zpravodajství

Unikátní objev na Prostějovsku: sedm tisíc let stará socha!

Unikátní objev na Prostějovsku: sedm tisíc let stará socha!
Zdroj: TV Nova

Unikátní kousek se podařil jihomoravským archeologům. V Mašovicích na Znojemsku objevili torzo sošky ženského těla vyrobené před 7 tisíci lety. Jde vlastně o jakousi mladší sestru Věstonické Venuše. Pokud se stáří nálezu potvrdí, je už teď jasné, že se budou přepisovat učebnice dějepisu.

Objevit nález, o němž budou diskutovat historici celého světa, je snem každého archeologa. Zdeněk Čižmář si ho splnil ve středu odpoledne. V hloubce asi jednoho metru narazil na kus keramiky.

Po několika hodinách oprašování nakonec z prachu vytáhl tohle torzo pravěké sochy ženy. Hodnota takového nálezu bývá naprosto neocenitelná.

Noha s kusem zadku je dutá a pečlivě tvarovaná. Celá soška kdysi měřila asi půl metru a pravděpodobně sloužila při rituálech plodnosti.

Věstonická má větší prsa

Moraváci se teď dohadují, která z Venuší je hezčí. Tak jen pro srovnání. Ta Mašovická má rozhodně více síly, je mladší o 23 tisíc let a o 40 centimetrů vyšší. Věstonická má zase mnohem větší prsa a také hodnotu - teď kolem 40ti milionů dolarů.

Mašovičtí jsou každopádně rádi, že sochu vůbec mají. Archeology teď čeká několikaletá mravenčí práce. Není přitom vůbec jisté, jestli se jim vůbec někdy podaří zbytek sošky najít.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz