Zpravodajství

V západních Čechách a na Vysočině sněží, víkend bude velmi chladný

V západních Čechách a na Vysočině sněží, víkend bude velmi chladný
Zdroj: Dušan Vrbecký

Na Chebsku a Karlovarsku v západních Čechách sněží. Je to první sněžení v nehorských oblastech u nás, vločky však rychle tají. Ve čtvrtek sníh pokryl vrcholky Jeseníků, Beskyd, Krušných hor i Krkonoš. O víkendu nás čeká pořádná zima, teploty budou výrazně pod průměrem, uvedla pro nova.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Zdroj: Dušan Vrbecký

Podle našich informací dopoledne již sněží i na Vysočině. První sníh se objevil v Jeseníkách a Beskydech a stále se drží. Teploty se na obou moravských horách očekávají mírně pod bodem mrazu, uvedla Honsová.

Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek

V Krušných horách a na Šumavě leží asi šest centimetrů sněhu. Nejvíce je momentálně v Krkonoších, kde je až deset centimetrů sněhové pokrývky. Ve výškách pod 800 metrů nad mořem se však sníh delší dobu neudrží.

Zaskočeni jsou motoristé, kteří ještě nepřezuli z letních na zimní gumy.

Nejstudenější bude pondělí

Následující víkend bude teplotně více než šest stupňů pod obvyklým průměrem. V sobotu očekáváme teploty mezi třemi až sedmi stupni Celsia. Na horách kolem mínus jednoho stupně. Přitom průměrná teplota na 19. října je 10 stupňů, zdůraznila pro náš server Honsová.

V neděli bude také chladno, okolo dvou až šesti stupňů. Nejchladnějším dnem však bude pondělí. Očekávají se teploty od nuly do čtyř stupňů Celsia.

V horách i větších městech jsou fronty na přezouvání pneumatik 

Doslova útokem vzali v pátek motoristé pneuservisy v horských a podhorských oblastech Šumavy i Jizerských hor. Vše odstartoval  první sníh a předpověď mrazů. Nával zažívají Volary na Prachaticku, Sušice na Klatovsku, Liberecko, ale také v Praze a Plzni. Řidiči přijeli už s prvním mrazem, což bylo dříve než loni. Malý zájem o přezutí je na severu Moravy.

Do pneuservisu Petr Štěrba v Sušici nahnal desítky řidičů první sníh. "Teploty jsou kolem nuly, lidé volají s předstihem," řekla Marcela Štěrbová. Naopak Pavel Svatoš, majitel servisu ve Zruči u Plzně, uvedl, že lidé "blázní" od pondělí.

"Zima nás zase překvapila, každý den děláme do večera," dodal. Pokud mají na výměnu celá kola, jde to rychle. Často si ale vybírají gumy a chtějí speciální pneumatiky, které se nyní pomaleji shání, neboť dodavatelé často ani nezvedají telefony.

"Dnes od 8:00 do půl jedné jsme vyměnili pneumatiky na 20 vozech. Zatím stíháme a pořadník nevypisujeme," řekl v pátek majitel servisu ve Volarech Zdeněk Kordík, kde od začátku týdne přezuli desítky aut. Objednávkami je také zaplaven pneuservis Sklenář v Třeboni.

Také pražské servisy hlásí zvýšený nápor. "Obsazeno máme skoro měsíc. Jde většinou o firemní vozy. Řidiči musí počkat na výměnu tři dny," řekl Ondřej Hořejší ze stejnojmenného servisu.

Velké provozovny vymění pneumatiky až na 100 osobních vozech denně. Doba přezutí závisí na typu auta, discích a vybavení servisu. Může být hotova do 30 minut, u nákladních automobilů trvá do tří hodin. "Největší nápor čekáme tradičně s prvním náledím a sněhem," uvedl Jan Stehlík z autoservisu Procházka.

Ochlazení způsobilo fronty motoristů také v Libereckém kraji. "Až do úterka jsme obsazeni a poptávka roste," řekl dnes pracovník Pneumaxu Liberec. Podobně je na tom servis ve Smržovce na Jablonecku. "Meteorologové hrozí sněžením, zájem roste," řekl majitel Jiří Peterka.

V Moravskoslezském kraji řidiči nechávají výměnu pneumatik na poslední chvíli. V třineckém pneuservisu byla dnes fronta dvou až tří aut, na výměnu čekala jen půl až tři čtvrtě hodiny. "Teď jezdí firmy, hlavní nápor bude s prvním sněhem," řekla Irena Skotnicová.

Pokud teplota klesne pod sedm stupňů Celsia, mají zimní pneumatiky lepší záběr a kontakt s vozovkou. Servisy by uvítaly, kdyby řidiči měli zákonnou povinnost přezouvat vozy, minimálně nákladní, na zimu. Více by je to donutilo shánět gumy s předstihem.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Píše se na Deník.cz