Zpravodajství

V Česku se prodává závadný benzín

V Česku se prodává závadný benzín
Zdroj: TV Nova

Naší televizi se ozvali řidiči, kteří potvrzují, že se u nás v posledních týdnech znovu prodává závadný benzín. Jak už jsme vám říkali, Česká obchodní inspekce pátrá po jeho dodavateli. Benzín s velkou pravděpodobností obsahuje příměs rostlinného oleje. Ten v motoru vytváří hrudky a může ho nenávratně zničit.

Naďa Benešová kupovala začátkem září benzín u jedné z mnoha severočeských čerpacích stanic. Krátce na to ji začal zlobit motor.

Než se přišlo na to, že na vině je závadný benzin s příměsí rostlinného oleje, nebyla si už schopná vybavit, kde tankovala.

Na severu Čech není rozhodně jediná, kdo se s nekvalitním benzínem setkal. Cisterny mohly - pokud tak opravdu se stalo - převážet rostlinný olej a následně pro vytížení vezla benzín.

Obě látky se smíchají. Rostlinný olej pak začne v motoru tvořit hrudky a úplně ho ucpe. Jeho výměna přitom vyjde na desítky tisíc korun.

Pohonné hmoty budou zdražovat

Motoristy nečekají v následujících týdnech dobré vyhlídky. Ceny ropy se drží již dlouhou dobu na historických maximech a to vede k jedné nemilé skutečnosti - ceny pohonných hmot v Česku budou stoupat. Během čtrnácti dnů je reálné zdražení benzinu zhruba o 50 haléřů, uvedla pro nova.cz ekonomka Markéta Šichtařová. 

Jiné prognózy hovoří však i o zdražení přes jednu korunu za litr benzinu či nafty. Zvyšování cen pohonných hmot nevykompenzuje ani jinak příznivý kurz koruny k americkému dolaru, dodala Šichtařová.

Průmyslové země mají málo ropy

Analytici jako důvod k růstu cen často uvádějí nízké zásoby ropy v průmyslových zemích, včetně Spojených států. V posledních dnech se ale za důvod k růstu cen považuje i napětí mezi Tureckem a kurdskými povstalci na severu Iráku. V oblasti nyní hrozí ozbrojený konflikt.

Odbor amerického ministerstva energetiky ve středu oznámil, že zásoby ropy minulý týden v USA vzrostly o 1,8 milionu barelů. Vyšší byly i zásoby ropných produktů, naopak míra využití kapacit rafinerií se snížila.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz