Zpravodajství

Máme dokument o roli Koudelky v kauze Diag Human

Naší televizi se podařilo získat svědectví, které vnáší nové světlo do kauzy Diag Human. Existuje dokument, který dokazuje, že tehdejší ministr zdravotnictví Fišer pověřil bývalého sociálnědemokratického poslance Zdeňka Koudelku výběrem právníka a znalce. Koudelka to přitom vždy popíral. Citlivý dokument byl ale za velmi zvláštních okolností utajen minulý rok dva dny před volbami za vedení Davida Ratha. Ten tvrdí, že utajení dopisu proběhlo bez jeho vědomí.

Dopis od ministra Fišera - jasně se v něm říká, že Fišer pověřuje Zdeňka Koudelku, aby vybral právníka, znalce pro spor s firmou Diag Human. Ještě letos v květnu to ale nynější náměstek nejvyšší státní zástupkyně popřel.

"Všichni, kdo na tom pracovali, byli blízkými přáteli a přihrál jim (Koudelka) česky řečeno kšeft za osm a půl milionu," říká novinář Jan Urban, autor knihy Tunel plný krve.

Citlivý dokument prošel velmi zvláštní historií. Za Marie Součkové byl odtajněn a z nepocopitelných důvodů po třech letech opět utajen. Stalo se to za Davida Ratha, dva dny před volbami.

"Já jsem to určitě nenařídil," brání se David Rath. "Tato změna by měla jít na základě pokynů ministra, takže to je přinejmenším divné," zamýšlí se mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Rath ale tvrdí, že se kauzou Diag Human nezabýval.

Za jeho působení na ministerstvu prý už kauzu řešil jen Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

"Já bych kolegu Koudelku nikdy nechránil z jednoho důvodu. My se skoro neznáme," říká Rath.

Komplikovaná kauza zmařeného obchodu s krevní plazmou se vleče už přes dvanáct let. A stále se řeší, kolik peněz by měl stát firmě českého emigranta Josefa Šťávy zaplatit na odškodném. Dnes už denně nabíhají úroky dva miliony korun.

Částka, kterou by stát měl zaplatit, se odhaduje na osm miliard, ten nejčernější odhad je až třináct miliard korun. Arbitři měli rozhodnout o letních prázdninách, teď se mluví o termínu do konce roku.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz