Zpravodajství

ODS chce dát posoudit evropskou smlouvu Ústavním soudem

ODS chce dát posoudit evropskou smlouvu Ústavním soudem
Zdroj: TV Nova

Občanským demokratům se příliš nelíbí reformní smlouva, kterou před dvěma dny přijali představitelé EU. Mají pochybnosti, zda je v souladu s českou ústvou. Chtějí ji proto dát posoudit Ústavním soudem. Nová reformní smlouva má nahradit neúspěšnou euroústavu, která nebyla přijata ve Francii a Holandsku.

Usnesla se na tom v sobotu výkonná rada ODS v Plzni. Občanští demokraté chtějí od soudu slyšet, zda text odpovídá české ústavě.

Aby smlouva vešla v platnost, bude ji muset podepsat každý z 27 členských států. Pokud by byť pouze jeden ze států smlouvu odmítl, znamenalo by to nejspíš její definitivní konec.

Referenda mohou být pro smlouvu hrozbou

V této souvislosti se někteří evropští politici obávají referend, která by mohla skončit nesouhlasem voličů. Jediné referendum, které je zatím jisté, se uskuteční v Irsku.

Ostatní státy se na první pohled zatím kloní spíše k ratifikaci ve svých zákonodárných sborech; výjimkou není ani Česká republika.

Předseda ODS Mirek Topolánek se už v pátek v Lisabonu vyjádřil pro schválení dokumentu parlamentní cestou, někteří senátoři a poslanci ODS by však dali přednost referendu.

Na tiskové konferenci v Plzni dnes Topolánek uvedl, že vyslovil pouze osobní názor, obě cesty schválení jsou podle něj otevřené.

Největší změnou, kterou obyvatelé Evropské unie za čas zaznamenají, je vznik některých nových funkcí. Nejdůležitější je zrod stálého představitele Evropské rady. Někteří o něm hovoří dokonce jako o prezidentovi Evropské unie.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz