Zpravodajství

VIDEO: Supermarkety nejsou připraveny na požáry

VIDEO: Supermarkety nejsou připraveny na požáry

Obchodní řetězce po celé zemi velmi často porušují požární předpisy. Vyplývá to z kontrol, které hasiči v supermarketech dělají. Zajímají se hlavně o to, jestli jsou například přístupné hasící přístroje, volné únikové cesty nebo odemčené východy. Hasiči varují, že při kontrolách přicházejí na vážné nedostatky. V obchodních řetězcích je přitom velké množství lidí a nedodržení předpisů by mohlo mít velmi vážné následky.


Požáry v obchodech nejsou nijak výjímečné. Před šesti lety lehl popelem supermarket v Opavě. Škoda dvěstě milionů korun.

Další požár způsobil škody v tržnici v Hatích. O Vánocích loňského roku tu od petardy odpálené u stánku chytla celá budova. V ní byly obchody a supermarket. Opět jde o místo kde se schází stovky lidí.

Přesto hasiči stále naráží na nedostatky

„Nejčastěji zjišťujeme závady v oblasti špatně označovaných únikových východů, některé byly dokonce zablokovány," řekl pro TV Nova Mitáček, mluvčí Hasičského sboru ze Zlínského kraje.

Často jsou hasící přístroj zastrčené za hromadou zboží. A přístup k nim je mnohdy nemožný. Kdyby někdo hasící přístroj potřeboval, jen tak se k němu nedostane.

„Jsou to skutečně případy, které mohou působit sice kruózně, ale my se jich doslova děsíme," dodal Mitáček.

Letošní čísla z kontrol ještě nejsou k dispozici, ale od loňských se nejspíš nebudou moc lišit.

„V loňském roce jsme provedli v obchodních řetězcích přibližně 270 kontrol a z nich byla pouhá jedna čtvrtina bez závad," řekl nám Petr Kopáček mluvčí Hasičského sboru ČR.

V loňském roce inspekce udělila pět pokut a zahájila více jak deset správních řízení.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz