Zpravodajství

Postižení nedostávají příspěvek na péči

Obrovský zmatek panuje kolem přidělování státního příspěvku na péči, na který mají od nového roku nárok všichni zdravotně handicapovaní. Obdobně postižení lidé v různých místech naší republiky dostanou někde peněz více, jinde méně a někde dokonce vůbec nic.

Dvouletá Natálka - děti v jejím věku bez problémů běhají nebo skáčou. Natálka ne, má rozštěp páteře. Hýbat se dokáže s vypětím všech sil díky tomu, že s ní maminka šestkrát denně trpělivě cvičí, a nejen to...

 

"Cévkování, mechanicky ji vyprazdňuji, Natálka se sama nevyprazdňuje vůbec," říká její matka.

 

Přesto podle posudkového lékaře nemá nárok na příspěvek. Rodiče se odvolali na kraj, zdá se ale, že ani tam šance nemají.

 

Podobně je na tom pětiletý Matěj. Je na 80 procent hluchý, autista, hyperaktivní s mentálním postižením.

 

Ani on podle posudkového lékaře nemá na příspěvek nárok. "Řekli, že dítě nepotřebuje péči druhé osoby," uvedla matka. Podle lékařky prý nebylo možné přiznat stupeň závislosti.

 

Podle Národní rady osob se zdravotním postižením je to tím, že neexistuje jednotná metodika

 

"Je to velký problém. Posuzování míry závislosti se liší město od města, kraj od kraje," říká Václav krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením.

 

Podle ministra Nečase je kámen úrazu v tom, že posudkových lékařů je málo.

 

"Je tam obrovský nával případů a samozřejmě se tam může projevit nekvalitní rozhodování. Chceme tento problém vyřešit tím, že vytvoříme jednotnou lékařskou posudkovou službu," říká Nečas. 

 

Ta by měla měřit všem stejným metrem, nejdřív ale tak do roka.

 

Lidé, kteří narazí u posudkových lékařů na problém, se mají podle Václava Krásy obracet na Národní radu zdravotně postižených.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz