Zpravodajství

VIDEO: Stát nechce přiznat postiženým příspěvky

VIDEO: Stát nechce přiznat postiženým příspěvky

Okolo příspěvku na péči o postižené děti panují stále větší a větší zmatky. Jak již informovali, mnoho rodičů má problém s tím, aby jim byl vůbec přiznán. Teď se ale objevil další problém. Přihlásila se nám maminka, která sice peníze dostala, stát jí vzal ale na oplátku část rodičovského příspěvku.

Zdroj: TV Nova

Patrik je dva a půl roku starý. Nemluví, téměř se sám nehýbe a bez stálé péče se neobejde. Má totiž nevyléčitelnou genetickou poruchu, kvůli které trpí naprostým nedostatkem energie a epileptickými záchvaty.

Peníze jí dali, a hned zase vzali

"Což pro nás znamená po čtyřech hodinách dávat kompenzační léky, ve dne v noci, po tři roky jsme se prakticky ani nevyspali," říká matka Patrika, paní Průchová. Rozhodla se požádat o příspěvek na péči v únoru. Byl jí přiznán po více než půl roce, a to ve výši tři tisíce korun.

"Každé tyto žádosti pro mě znamenají spoustu času, vydání energie, které bych mohla věnovat svému dítěti," stěžuje si.

Jenže se ukázalo, že paní Průchová po úřadech běhala zbytečně. Dostala sice příspěvek na péči, o tu samou částku jí byl ale zkrácen rodičovský příspěvek. Vše prý podle zákona.

Podle Václavy Krásy z Národní rady zdravotně postižených to platí pro rodiče dětí do tří let. Je to prý proto, že o tak staré dítě se musí nepřetržitě starat i rodič zdravého potomka. Jak to ale přesně je, nám  nebylo schopno vysvětlit ani příslušné ministerstvo.

Kdo podobně jako paní Průchová narazil při rozdělování příspěvků na péči na potíže, může se obrátit na Národní radu zdravotně postižených.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz