Zpravodajství

Ivo Ferkl: "TV Nova byla první s HD rozlišením"

Ivo Ferkl: "TV Nova byla první s HD rozlišením"
Zdroj: TV Nova

Přinášíme vám rozhovor s Ing. Ivo Ferklem, ředitelem sekce techniky TV Nova.

TV Nova vybudovala studiový komplex umožňující zpracování signálu ve vysokém rozlišení. Jaké další evropské země se mohou něčím takovým pochlubit?

Pokud bychom se zaměřili na Evropu, je to jeden z prvních zpravodajských systémů, který je schopen takovéhoto rozlišení. Něco podobného mají v londýnském studiu Al Jazeera International, ale jen asi ve třetinovém objemu toho, co máme my tady. Další instalace je pak v rumunské ProTV.

A jak to vypadá s vlastní produkcí TV Nova? V jakém formátu jsou natočeny divácky oblíbené seriály?
TV Nova byla první, která před čtyřmi lety začala s výrobou v HD rozlišení v případě seriálu Pojišťovna štěstí - ta je úplně prvním seriálem v České republice, natočeným moderní technologií HDCAM.
Obdobnou technologií byl natočen například i poslední díl Hvězdných válek režiséra George Lucase. Obecně se dá říci, že výroba je i z hlediska technologického vybavení potřebného pro natáčení - tedy kamer, monitorů, záznamových strojů a tak dále - relativně drahá.
I dekorace jsou finančně náročnější, protože ve vyšším rozlišení je každá drobnost, každý detail vidět. Dekorace nelze jen tak stlouct a natřít štětcem, protože každé máznutí barvy je vidět. Kostýmy je nutno dopracovat do nejmenších detailů, musí se udělat kvalitní líčení, postprodukční zpracování pořízených materiálů je mnohem náročnější.
Je to zkrátka výrobně mnohem nákladnější...

Proč se na nový formát přešlo právě u Televizních novin? Je to kvůli vysoké divácké sledovanosti?
Není typické, aby se začínalo při přechodu na HD právě se zpravodajstvím, v tom je to takové naše nóvum. Ale něčím se začít zkrátka musí. Je fakt, že TV Nova má určité strategické plány, chce mít zpravodajství - a obzvlášť večerní Televizní noviny - i nadále jako svou „vlajkovou loď", a proto se začíná právě s ním. Na zpravodajské materiály jsou navázány i další pořady, včetně publicistiky. To nám umožní přejít již v první fázi ve zhruba třiceti až čtyřiceti procentech vysílacího času na programy vyrobené v HD.

Jak velká je obrazovková stěna?
Jde o jednu z největších obrazovkových stěn v Evropě, která umožňuje nejrozmanitější obrazové a grafické varianty, systém je flexibilní a na vysoké technologické úrovni, obrazovky do sebe přesně zapadají, mezery jsou minimální.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz