Zpravodajství

Milan Kruml: "Bezpásková technologie je náskok oproti konkurenci"

Milan Kruml: "Bezpásková technologie je náskok oproti konkurenci"
Zdroj: TV Nova

Televize Nova s novým zpravodajstvím využívá i zcela nové technologie záznamu a jeho zpracování, tzv. systém Blue-ray. O čem bezpásková technologie je, vysvětluje mediální analytik Milan Kruml.

"Bezpáskový zpravodajský produkční systém představuje v televizním světě relativně novou technologii, kterou jsou v současnosti vybaveny především největší a nejrenomovanější stanice. Patří k nim například britská komerční stanice ITN, která je vybavena systémem Quantel - obě společnosti jsou držitelkami mezinárodního televizního Oscara - ceny EMMY - za průkopnickou práci v oblasti technologií pro ukládání a zpracování materiálu pro televizní zpravodajskou produkci, britská televize veřejné služby BBC, novozélandská televize TVNZ, turecká veřejná televize TRT, japonská NBN či švýcarská TSR.

Ať už jsou systémy používané pro bezpáskovou technologii jakékoli, jedno mají společné - nejde jen o novinku, která zlepšuje a usnadňuje práci lidí ve zpravodajství, ale o zcela nový přístup ke zpravodajství a vůbec k vizuálnímu projevu dané stanice. Diváci tedy dokáží rozpoznat, že se jim dostává nové kvality - a to nejen technické, ale i obsahové. Samozřejmě že důležité jsou i další nesporné výhody - nepoměrně lepší možnosti archivace, vyhledávání a zpracování odvysílaných materiálů či natočených a nepoužitých, a to v rekordně krátkém čase - odpadá skladování a manipulace s kazetami, zvyšuje se procento využitého materiálu. Televize je v ostrém konkurenčním boji s ostatními typy médií. Bezpáskové technologie (netýkají se jen zpravodajství, ale i natáčení a postprodukce televizních seriálů či filmů) představují v tomto boji důležitou zbraň.
Část analytiků se domnívá, že díky novým technologiím se televize dokáží dobře připravit na věk interaktivity, zrychlí proces od zachycení události po její prezentaci na obrazovce, což oboje může do značné míry ovlivnit soupeření s on-line službami. Navíc tam, kde televize vyvíjejí vlastní portály a služby tohoto typu, je jejich zapojení do celého systému práce s vizuálním zpravodajstvím důležitou výhodou před konkurencí, která buď není propojena s nějakou televizní stanicí, nebo tato stanice novou technologii zatím nepoužívá. Investice do nové bezpáskové technologie tedy pro Novu neznamená jen vstup do exkluzivního klubu stanic, které ji používají, ale i náskok oproti konkurenci."

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz