Zpravodajství

Poslanci si posvítí na tajné služby

Poslanci chtějí zpřísnit zákony o tajných službách. Navrhují zakázat elitním zpravodajcům po odchodu do civilu podnikat nebo nastupovat do soukromých firem, jak se často děje. A to minimálně po dobu tří až pěti let. Důvod? Podle poslanců disponují tito lidé mnoha citlivými informacemi, které se dají lehce v soukromí zneužít.

Bývalý ředitel BIS Karel Vulterin. Po odchodu z tajné služby odešel řídit casino.

Další z někdejší šéfů civilní kontrarozvědky Jiří Růžek. Ten zase po letech ve službě státu skončil v soukromé pojišťovně.

A do třetice. Šéf ekonomického odboru BIS Jan Procházka poskytl podle tisku své služby uhelnému lobby.

Podle poslanců z komise pro BIS jde o velké bezpečnostní riziko, pokud elitní zaměstnanci tajných služeb končí krátce po odchodu v soukromé sféře.

Posty na ambasádách

Chtějí proto podobné přestupy minimálně těm nejvýše postaveným zpravodajcům zakázat. Jak si to představují?

Po přechodnou dobu by buď museli dál sloužit státu na jiném místě - třeba na velvyslanectvích. Nebo by dostali zvláštní rentu a zůstali doma, pokud by o ně stát zájem neměl.

Námi oslovení bývalí ředitelé tajných služeb z toho ale očividně velkou radost neměli.

Poslanci ale oponují, že podobně to funguje v řadě zemích světa. Navíc zvažují, zda by podobné omezení nemělo platit i pro elitní detektivy. Není to dávno, co z ÚOOZ odešel jeden z nich Luděk Žákovec k podnikateli T. Pitrovi. Přitom Pitra předtím vyšetřoval.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz