Zpravodajství

Lékaři zuří, Julínek jim chce zvýšit pracovní dobu

Lékaři zuří, Julínek jim chce zvýšit pracovní dobu
Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek

Lékařské a zdravotnické odbory se shodly na společných protestech proti novele zákoníku práce. Nelíbí se jim návrh ministra zdravotnictví Julínka, který chce základní pracovní dobu lékařů zvýšit ze 40 na 48 hodin týdně. Ministr tak chce řešit přesčasy v nemocnicích a záchranných službách. Odbory zatím odeslaly dopisy s žádostí o pomoc všem poslancům. Lékaři jsou připraveni vyjít do ulic a nevylučují ani stávku.

Velké protesty lékařů zaplavily Prahu už v roce 1996. Na Václavském náměstí jich tehdy bylo pře 15 tisíc. Od té doby se v nemocnicích nestávkovalo, jenže co není může být.

Důvod? Přesně na 48 hodin týdně chce totiž ministr Julínek lékařům prodloužit základní pracovní dobu.

Návrh totiž počítá s tím, že by se část hodin přesunula lékařům z přesčasů do základní pracovní doby. Ministr by tak například vyřešil problém u záchranek, které už přesčasové hodiny vyčerpaly.

Lékaři jsou ale zásadně proti. Prý by byli jedinou skupinou, která by měla pracovní soboty.

TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz