Zpravodajství

VIDEO: Národní knihovnu budou řešit tři expertní skupiny

VIDEO: Národní knihovnu budou řešit tři expertní skupiny

Řešení situace kolem nové budovy Národní knihovny (NK) je nyní na týmu složeném ze zástupců zainteresovaných institucí a tří expertních skupin. Jsou v nich architekti, památkáři a právníci. Primátor Pavel Bém na dnešní tiskové konferenci uvedl, že tým Národní knihovna by měl pracovat asi dva až tři měsíce, začne tuto sobotu.

Zdroj: TV Nova

Primátor po dnešním jednání s ředitelem NK Vlastimilem Ježkem uvedl, že řešit se nyní má "co s Národní knihovnou, s jakou Národní knihovnou a kam s Národní knihovnou".

Do konfrontací podle něj nemají nyní vstupovat politici, ale odborníci - vedle architektů a památkářů právníci, kteří musejí některé návrhy řešení posoudit. Osoby do týmu navrhovala NK po konzultaci s Kaplickým a představitelé města, uvedl Ježek.

Základním zadáním týmu je podle Béma pokusit se knihovnu umístit do jiného místa - ať už na Letné, či na jiném pozemku. "Ne na periferii, na důstojném pozemku s dobrou dopravní obslužností," řekl Bém.

Aby ale budova stála na původně určeném pozemku, je podle něj "zcela nereálné". Na dotaz novinářů, zda má osobní názor na to, kde by měla Kaplického stavba stát, primátor řekl, že nemá.

Pokud by měla stavba, která zvítězila v architektonické soutěži, stát na původním pozemku, musí se udělat změna územního plánu. Podle Béma by to trvalo dva roky. Dovede si prý představit, že město udělá exkluzivní výjimku, ale obává se dalších investorů, kteří by pak takovou výjimku požadovali také.

"Pokud exkluzivní výjimku nedostaneme, pozemek na Letné pro nás padá," řekla ředitelka novodobých fondů NK Bohdana Stoklasová. Knihovna od počátku příprav soutěže říkala, že musí začít stavět v takovém čase, aby knihovna stála v roce 2011; stavbu na Letné také podmiňuje koordinace se stavbou tamního tunelu. Pokud NK nebude mít novou budovu pro své sbírky do zmíněného roku, dostane se prý do prostorové tísně.

Tým Národní knihovna tvoří vedle Béma a Ježka autor návrhu knihovny Jan Kaplický, první náměstek ministra kultury František Mikeš, ředitel Útvaru rozvoje města Bořek Votava, ředitel památkového odboru magistrátu Jan Kněžínek a ředitelka novodobých fondů NK Bohdana Stoklasová.

Desetičlenná expertní komise architektů zahrnuje třeba Jakuba Cíglera, Josefa Pleskota, Davida Vávru, Romana Koutského či Petra Bílka, ve skupině památkářů je třeba Michael Zachař či Jiří Kotalík a mezi právníky je Miroslav Jansta či Aleš Pejchal.

"Oba si uvědomujeme význam až nezbytnost hledání prostoru pro novou budovu Národní knihovny, aby se uvolnilo místo v Klementinu, které je třeba rekonstruovat," uvedl primátor.

Ke skutečnostem, na kterým se s Ježkem shodují, podle něj dále patří hledání místa, kde by budova měla stát. Oba jsou si také podle Béma vědomi výhod i nevýhod původně určeného pozemku na Letné. "Neznám řešení současné situace, jen vím, že je nezbytné ho hledat," řekl.
Bém dnes také prezentoval průzkum, který učinil mezi pražskými zastupiteli, z nichž zejména ti za ODS současnou debatu o knihovně rozpoutali. Z 63 dotazníků, které se mu vrátily, bylo 35 pro Kaplického knihovnu na Letné, 20 se zdrželo a 18 řeklo "ne". Pokud by se o stejné otázce hlasovalo, bylo by třeba 36 hlasů pro návrh, aby prošel.
Podle iniciátora petice za Kaplického stavbu na Letné Jiřího Černického většina zastupitelů návrh stavby nezná. "Někteří jsou bohatší na informace, jiní se rozhodují s menší mírou znalosti," řekl k tomu primátor a Ježek uvedl, že považuje za svou chybu, že studii Kaplického NK zastupitelům více neprezentovala. Bém také uvedl, že se bude snažit o to, aby Kaplický mohl svůj projekt zastupitelům osobně představit, jak to dnes někteří z nich požadovali.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz