Zpravodajství

Hodinové ručičky poskočily dozadu, začal platit zimní čas!

Hodinové ručičky poskočily dozadu, začal platit zimní čas!

Česko si v noci ze soboty na neděli seřídilo hodinky. Začal totiž platit zimní čas. Ručičky hodin na věžích, nádražích a v domácnostech šly ve tři hodiny ráno směrem dozadu. Lidé si mohli přispat, někdo mohl déle flámovat a třeba pražský orloj čekal na příchod zimního času až do rána.

Úderem třetí hodiny se čas v Česku vrátil o 60 minut nazpět. Pro mnohé to znamenalo mnohem víc. Například řidiči tramvají byli v práci o hodinu déle.

Hodiny se musely přeřídit i na pražském orloji. V devět ráno. Poručit ručičkám na téměř 600 let starém stroji totiž není maličkost Čas se tu doslova vylaďuje.

Změna má negativní dopad

"Změna času v souvislosti se zhoršujícím se počasím má spíše negativní vliv na lidskou psychiku. Rychle a z ničeho nic ubude světla. Přitom právě světlo je na podzim to jediné, co nám dodává energii. Poruší se biorytmus a trvá dlouho, i celé týdny než si na nový režim zvykneme," řekla našemu serveru psycholožka Jitka Douchová.

"V důsledku toho nás můžou přepadnout deprese, celkový útlum a únava. Je proto dobré se na tuto změnu dopředu připravit. Naplánovat si činnost na dlouhé večery. Ven nás to tolik neláká, můžeme se víc věnovat kultuře nebo halovým sportům," doplnila Douchová.

Slunce bude zapadat dřív

Mimo jiné to znamená, že se ráno dříve rozední. V neděli Slunce vyjde už v 05:40. Dříve bude i zapadat. V neděli to bude už v 15:46. Měli bychom se tedy připravit na období časného stmívání, které vyvrcholí v polovině prosince, kdy se Slunce loučí s Českem dokonce krátce před 15:00.

Změny na železnici

Víkendový časový posun ovlivní nejen chod domácností, ale projeví se také v dopravě. V noci ze soboty na neděli se na českém území například na hodinu zastaví 12 mezinárodních vlaků.

"Změna letního času na zimní ze soboty 27. na neděli 28. října se dotkne 12 nočních dálkových vlaků Českých drah. Ručičky hodin se posunou o hodinu zpět, dálkové vlaky tedy budou uprostřed noci hodinu čekat na odjezd podle SEČ. Pokud by vlaky nezůstaly stát, jely by po změně času ve zbytku trasy o hodinu dříve," řekl našemu serveru mluvčí ČD Ondřej Kubala.

Mnohem komplikovanější to však podle mluvčího Českých drah Ondřeje Kubaly bývá při přechodu na letní čas, kdy vlaky nabírají zpoždění.

V Česku od první světové války

V českých zemích byl letní čas zaveden poprvé v době první světové války v letech 1915 a 1916. Vrátil se opět za druhé světové války v roce 1940 a trval až do roku 1949. Potřetí si Češi začali každoročně posouvat hodinky v roce 1979.

Až do roku 1995 trval letní čas šest měsíců, od roku 1996 se Česko připojilo ke zvyklostem Evropské unie a časový posun trvá sedm měsíců, tedy do konce října. V Kanadě, USA, Mexiku a některých karibských zemích potrvá letošní letní čas o týden déle a skončí do 4. listopadu.

Příští letní čas v Evropě nastane 30. března 2008.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz