Zpravodajství

Rok po závalu v dole na Slovensku se stále nenašla těla dvou horníků

Je to už téměř rok, co tuny bahna pochovaly v dole ve slovenských Novákách 4 horníky. Těla dvou z nich se stále nenašla. Horníci si prý neustále stěžovali, že v dole hrozí obrovský zával, ale vedení dolu těžbu nezastavilo. V pátek byly zveřejněny závěry vyšetřování, podle kterých byly na vině geologické faktory. Porušeno ale bylo více předpisů.

16. listopad 2006. Dvě stě metrů pod zemí se na horníky začnou řítit tuny bahna. Hroutící se masa měla takovou sílu, že ohnula kolejnice a sebrala s sebou i těžké důlní vozíky.

Čtyřem mužům se před touto apokalypsou nepodařilo uniknout. Na povrchu zůstal obrovský kráter. Až tehdy horníci promluví o tom, že se poslední dny báli chodit do práce a upozorňovali na riziko závalu.

Vyšetřovací spis má přes 1000 stan. Z nich vyplývá mimo jiné, že vedení dolu porušilo až deset předpisů a jeden zákon, které ale údajně neměli na vznik závalu vliv. Nebyly například provedeny dva předepsané kontrolní vrty. Pracovníci dolu postupovali víc rutinně než odborně.

Vdovy ale chtějí znát viníka. Proto už podaly trestní oznámení.

Lednové úmrtí ve Velkém Krtíši

Na Slovensku umřel horník i letos v lednu. Při důlním neštěstí tam zavalil kus uhlí zaměstnance dolu Dolina ve Veľkém Krtíši a na následky zranění zemřel. Řekl to ředitel dolu Andrej Šterbinský.

"Velký kus uhlí, který vypadl ze stěny, kde se těžilo, zlomil muži nohu," řekl Šterbinský. Horníka odvezla sanitka do nemocnice, kde však zemřel. Příčiny úmrtí sedmačtyřicetiletého muže se vyšetřují, dodal. Smrtelný úraz v krtišském dolu se podle ředitele naposledy stal v roce 1998.

Loni v listopadu celá země sledovala drama čtyř horníků, zavalených v jednom z hnědouhelných dolů u středoslovenského města Nováky. Záchranná operace skončila po 55 hodinách se závěrem, že neštěstí nemohl přežít žádný z pohřešovaných havířů ve věku od 32 do 43 let. V 90. letech v dole u Handlové přišli o život také čtyři lidé.

 

 

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz