Zpravodajství

Křišťálová noc přitahuje do Prahy neonacisty i židovské organizace

Křišťálová noc přitahuje do Prahy neonacisty i židovské organizace
Zdroj: TV Nova

Pražský magistrát kontaktují lidé, kteří si chtějí na den takzvané Křišťálové noci rezervovat historickou židovskou čtvrť v Praze. Jejich cílem je za každou cenu zabránit pochodu neonacistů. Děje se to poté, co v pátek magistrát oznámil, že žádost neonacistů o povolení jejich pochodu je neplatná. Ti ale nechali slyšet, že pochodovat Prahou budou v každém případě. I kdyby to měla být jiná trasa.

Ulice židovské čtvrti jsou teď v Praze nejžádanější, alespoň co se týče shromažďování. 10. listopadu by se tu rádo sešlo hned několik zájemců.

Tím největším je bezpochyby neonacistické hnutí Mladí národní demokraté. Proti nim ale stojí pražský magistrát i řada politiků.
Magistrát v pátek navíc jasně řekl. Neonacisté židovským městem pochodovat nebudou - jejich oznámení o akci je neplatné. Na daný termín se tak okamžitě začali hlásit jiní.

Podle magistrátu je ale den výročí Křišťálové noci už několik dní zamluvený Židovskou liberální unií. "Znamená to, že nikdo jiný tam shromáždění nebo pochod mít nemůže," řekl mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Pan Jehlička se ovšem obává, že židovská organizace udělala v oznámení stejnou chybu jako neonacisté.

Magistrát bude ale každopádně připraven i na variantu, že by neonacisté sem do bývalého židovského města i přesto napochodovali.
Ti oznámili, že nový krok magistrátu analyzují jejich právníci. Pochodovat Prahou ale budou v každém případě, i kdyby nakonec museli zvolit jinou trasu.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz