Zpravodajství

Národní strana zakládá polovojenské jednotky!

Tak už je to tady. Zní to jako šílený návrat do třicátých let minulého století. Extrémně pravicová Národní strana oznámila, že zakládá národní gardu, tedy vlastní polovojenské jednotky. Podobným způsobem jednali fašistické a nacistické strany v období před druhou světovou válkou v Evropě. Nacisté v Německu spolu s Hitlerem postupně převzali moc v zemi a začali druhou světovou válku.

Mussolini si se svou fašistickou stranou podmanil Itálii a dal se na stranu německých nacistů. Demokratický svět se po roce 1945 zapřísahal, že k podobným událostem již nikdy nesmí dojít.

"Je zde podezření, že takový krok může být protiústavní," řekl pro nova.cz politolog Zdeněk Zbořil.

Neonacisté však mnohdy za přihlížení policie demonstrují v českých ulicích nebo chystají pochod židovskou čtvrtí na krvavé výročí křišťálové noci v Německu, kdy dal Hitler zlikvidovat stovky Židů.

Na internetových stránkách radikálů se hovoří o zakládání "ochranných sborů, které budou ustanoveny k budoucímu zajištění bezpečnosti mítinků a představitelů Národní strany." Stejnou rétoriku měl i Hitler při zakládání vlastních obranných jednotek, které se rychle proměnily v brutální úderné jednotky válčící v ulicích neklidného meziválečného Německa.

"Národní garda poprvé vystoupí na veřejnosti, složí slib a převezme slavnostní praporec dne 28. října 2008," dočteme se na internetu. Tuto informaci zveřejnila již předsedkyně strany Petra Edelmannová na nedělní demonstraci na Václavském náměstí. Pavel Sedláček z infolinky Národní strany založení gardy pro náš server potvrdil, ale víc celou věc komentovat nechtěl.

Tento extrémně pravicový subjekt se na celou věc připravuje evidentně dlouho. "Založením neozbrojených polovojenských sborů NG vyvrcholí několikaleté přípravy, zúročí se výsledky tréninkových kempů, sportovních soustředění a tématických cvičení. Pro dobrovolnickou službu v Národní gardě není limitující stranická příslušnost," praví se v prohlášení.  

Národní strana ve svém programu otevřeně vyzývá k diskriminaci a odmítá rasovou rovnost ve společnosti. Národní gardy zakládají také extrémistické strany v Maďarsku a Estonsku.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz