Zpravodajství

VIDEO: Čunek ukládal miliony do bank a bral sociální dávky

VIDEO: Čunek ukládal miliony do bank a bral sociální dávky

Jiří Čunek je opět pod palbou. Nové nařčení jeho osoby ale daleko převyšuje předchozí obvinění. Vicepremiérova rodina údajně pobírala sociální dávky a příspěvky na bydlení v době, kdy Čunek do bank uložil celkem 3,5 milionu korun. Šéf lidovců to sice dnes v tisku popřel, ale k přesvědčení veřejnosti a v neposlední řadě jeho voličů to asi stačit nebude. Reportáž připravuje Kamil Houska.

Zdroj: TV Nova

S informacemi o Čunkových praktikách a ukládání milionů při pobírání sociálních dávek informovala jako první veřejnoprávní televize.

Vicepremiér a šéf KDU-ČSL Jiří Čunek se chce bránit proti pondělní reportáži České televize. Oznámil, že reportáž je "předmětem trestního oznámení", k případu se proto nehodlá více vyjadřovat.

Čunek pro dnešní Právo prohlásil, že kromě přídavků na děti a za narození dítěte nebral žádné sociální dávky. Právo otisklo jeden z dokladů o vyplacení příspěvku na bydlení a sociálního příplatku, který Čunkova rodina pobírala v roce 1997.

"Kromě přídavků na děti a za narození dítěte jsem žádné přídavky nebral, o žádné nežádal," řekl Čunek Právu.

Vydělával 20 tisíc

V druhé polovině 90. let vydělával Čunek podle ČT necelých 20.000 korun měsíčně, jeho manželka byla na mateřské dovolené. Čunkova šestičlenná rodina tehdy kvůli podprůměrným příjmům pobírala sociální příspěvky od státu.

Kromě obvyklých rodičovských příspěvků a příspěvků na děti to údajně v letech 1996 a 1997 byly také sociální příplatky a příspěvky na bydlení. V letech 1996 až 1999 údajně dostali Čunkovi od státu desítky tisíc korun, například v roce 1998 šlo o částku 51.000 korun.

Vicepremiér byl od listopadu 2006 podezřelý z toho, že jako starosta Vsetína přijal před pěti lety půlmilionový úplatek od realitní společnosti. V únoru letošního roku ho policie obvinila z převzetí úplatku, ale trestní stíhání bylo v srpnu zastaveno.

Státní zástupce to zdůvodnil procesními a skutkovými vadami v policejním vyšetřování a nesrovnalostmi ve výpovědích hlavní svědkyně, Čunkovy bývalé sekretářky Marcely Urbanové.

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká by tento týden měla rozhodnout, zda jeho kauza bude definitivně uzavřena, nebo zda bude znovu otevřena.

TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz