Zpravodajství

Harlemskému gospelu předskočí dětský sbor

Harlem Gospel Choir čeká dnes zahajovací koncert české části jejich světového turné. Vůbec poprvé v historii sboru zahájí jejich vystoupení předskokan. Bude tomu tak právě při dnešním koncertu ve Státní opeře. V roli předskokana tu vystoupí dětský pěvecký sbor Zvoneček.

Opravdovým překvapením pak bude společná píseň, kterou zazpívá dětský sbor společně se světově proslulým Harlem Gospel Choir. "Jsme velmi potěšeni, že si zazpíváme s českým dětským sborem a už se na ně moc těšíme. Naše turné je zasvěceno dětem a spolupráce s nimi právě v Čechách nás velmi těší. Věříme, že si vystoupení užijete náležitě i vy", vzkazují členové Harlem Gospel Choir, jejiž aktuální světové tour nese název God Bless Children (Bože, žehnej dětem).

Harlemský gospel zazní po Praze následující den v Brně, poté Olomouci, Oseku a Hradci Králové. Po hradeckém koncertu přibylo do plánu ještě jedno vystoupení v brněnské Katedrále sv. Petra a Pavla.

Harlem Gospel Choir vznikl v polovině osmdesátých let při příležitosti oslav na počest Martina Luthera Kinga Jr. v newyorské černošské čtvrti Harlem.

Gospel je, když...
Gospel je hudební směr, který navazuje na předcházející období spirituálů. Gospel v angličtině znamená evangelium neboli dobrou zprávu. Spirituály byly původní písně, které otroci zpívali ve volné improvizaci a ústně si je předávali. Po zrušení otroctví v roce 1865 začínají ztrácet na významu, v dalších letech jsou do nich postupně míchány i žalmy a blues. Výsledkem je tzv. církevní, gospel blues. Jeho hudba byla jiná, upravená, jazzová, dala se psát v notách. Tato afroamerická hudba se začala masově šířit a tisíce malých i větších gospelových skupin se vezpívalo do srdcí svých posluchačů.

Kromě této podoby má gospel i svou moderní verzi, tzv. contemporary gospel, jenž je v současné době nejrychleji se rozvíjejícím hudebním odvětvím v USA. Klasický gospel je základem hudby většiny nejpopulárnějších interpretů současnosti, od velmi úspěšného producenta Timbalanda, přes krále hip hopu 50 Centa k Black Eyed Peas, Rihanně, Janet Jackson a dalším.

10:15

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz