Zpravodajství

Prezident Světového židovského kongresu přijel za Klausem

Do Prahy přijel prezident Světového židovského kongresu Ronald Lauder, který se ve středu sešel s českým prezidentem Václavem Klausem. Mluvili hlavně o chystaném pochodu extrémistů na den výročí takzvané Křišťálové noci. Židovskou obec totiž plánovaná neonacistická akce pobouřila. Prezident Klaus Laudera ujistil, že všemi svými silami podobným provokacím zabrání.

Ronald Lauder přijel spolu se zástupci židovské komunity na Hrad krátce před 14 hodinou. S Klausem se nesešel poprvé. Tentokrát šlo ale o velmi ožehavé téma - plánovaný pochod extrémistů, kteří chtějí projít židovskou čtvrtí 10. listopadu. Tedy v den výročí masových vražd Židů v nacistickém Německu.

Přijel hlavně poděkovat

Schůzka českého prezidenta Václava Klause a Ronalda Laudera trvala zhruba 30 minut. Lauder přijel za židovskou komunitu prezidentovi hlavně poděkovat.

"V Praze jsem speciálně kvůli tomu, abych panu prezidentovi a dalším členům vlády poděkoval za to, že byl pochod neonacistů zrušen," řekl naší televizi Lauder.

"Prezident ujistil svého hosta pana Laudera, že využije veškerého svého vlivu, aby se podobné provokace u nás dnes ani v budoucnu již neděly," řekl mluvčí Hradu Petr Hájek.

Extrémisté ve středu na svých stránkách oznámili, že chtějí po Magistrátu náhradní trasu pochodu, jinak do židovské čtvrti přijdou. Mluvčí Magistrátu to nechtěl komentovat. Z dřívějších vyjádření primátora ale vyplývá, že jeho úřad nepovolí pochod ani na jiném místě Prahy. Neonacisté ohlásili tento týden celkem osm tras průvodu, magistrát je všechny zakázal a jeho postoj nezměnila ani středeční výhrůžka.

"Pevně věřím tomu, že se 10. listopadu v Praze žádné mimořádné situace nedočkáme," řekl primátor Prahy Pavel Bém.

Podle Laudera by to byla hodně špatná vizitka, kdyby tito lidé svůj pochod uskutečnili. Podle něj hlavně proto, jak moc Židé včetně těch českých za holocaustu trpěli.

Chtějí přehradit cestu

Původně ohlášenou trasu zabrala na den výročí Křišťálové noci Židovská liberální unie. Odpůrci extremistů chtějí pravicovým demonstrantům přehradit cestu. Mladí národní demokraté se ale dál domnívají, že jejich pochod je řádně ohlášen a že mají oprávnění jej uskutečnit. Zpochybňují tvrzení úřadu, že nahlášení pochodu je neplatné. 

Magistrát nejprve pochod zakázal, soud ale jeho verdikt zrušil. Podle neonacistů ale zákon nedává úřadu žádnou možnost soudem povolený průvod znovu zakázat. 

Kritika ze všech stran

Akci radikálů kritizuje řada židovských organizací i politiků, protesty se zvedly i v zahraničí. Prezident Václav Klaus prohlásil, že není možné zůstat vůči akci neonacistů pasivní. Primátor Pavel Bém (ODS) již dříve zdůraznil, že v případě konfrontace bude demonstrace pravicových radikálů rozpuštěna. 

V průběhu Křišťálové noci byly v roce 1938 v Německu zavražděny desítky Židů, na 30.000 osob bylo odvlečeno do koncentračních táborů a začala rychlá arizace židovského majetku.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz