Zpravodajství

Díky unikátní operaci dívka po letech konečně promluvila!

Lékaři na Slovensku pomohli po neuvěřitelných 19 letech otevřít ústa mladé Slovenky. Když ji byl rok a půl, utrpěla popáleniny tváře a po většinu svého života tak nemohla otevřít pusu. Všechno změnila až unikátní operace, kdy dívce implantovali speciální umělé klouby. Asistoval u toho i pražský lékař.

Můžu otevřít pusu a umýt si zuby. To jsou její první slova po 19ti letech. Tak dlouho kvůli úrazu nemohla otevřít ústa. Jedla pouze tekutou stravu a slova při hovoru jen naznačovala.

Obyčejné čištění zubů, povídání anebo kousek obyčejné čokolády. To, co je pro většinu z nás úplnou samozřejmostí bylo pro Slovenku jen velkým snem.

Její touhu, být taková jako její kamarádky lékaři během osmihodinové operace splnili. Do čelisti ji vložili umělý kloub. Po devatenácti letech měla zuby vrostlé do dásně. Po zákroku ale konečně srozumitelně promluvila i o tom, jak po letech rozkousala v puse svůj první kousek tuhé stravy.

Dívka je úspěšnou vysokoškolačkou. K přednáškám ji teď přibudou i hodiny mluvení.

Dívku teď ještě čeká posunutí sanice o 4,5 centimetru a estetické operace. Podobných operací přitom stále přibývá. Jiné ženě například poprvé na světě transplantovali část tváře. V Německu zase pacientovi bez dolní čelisti vypěstovali lékaři novou na jeho vlastním těle.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Píše se na Deník.cz