Zpravodajství

Neznámý vandal poničil staroměstský orloj

Neznámý vandal poničil staroměstský orloj
Zdroj: TV Nova

V noci z úterý na středu zatím neznámý vandal poničil staroměstský orloj. Vylezl po jednom ze sloupů a soše hvězdáře ulomil ruku. Magistrát proto chystá opatření, která by podobným incidentům předešla.

Jedna z nejvyhledávanějších památek ČR. Na orloji ale od středy chybí horní řada pohyblivých postav. Procházejí údržbou. Byla naplánovaná už na loňský rok. Jenže restaurátoři museli oproti plánu sundat i sochu hvězdáře. Poškodil ho vandal, ulomil mu ruku.

Bezrukého hvězdáře původně čekala jen oprava svrchníku. Zákrok restaurátorů teď ale bude mnohem složitější. Bude nahrazena chybějící ruka s tím, že se použije stejný materiál, ze kterého je socha, tedy z lipového dřeva.

Staroměstské náměstí v současnosti hlídá jen jedna kamera. Dopadení
vandala s hvězdářovou rukou proto bude velmi složité.

Nejpozději do konce roku budou instalovány další tři kamery, které vytvoří tzv. elektronický plot. Podobný systém od léta chrání i Karlův most. Tam už strážníci úspěšně zasahovali ve více než dvou tisících případech. Podobné by to mělo být i u orloje.

Orloj byl uveden do provozu roku 1410. Bezesporu nejtěžší poškození zaznamenal během druhé světové války po zásahu granátem. Další přišla v devadesátých letech.

Orloj se v plné kráse opět ukáže turistům až v půlce prosince.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz