Zpravodajství

Semafory slaví osmdesáté narozeniny

Semafory slaví osmdesáté narozeniny
Zdroj: TV Nova

Semafor, bez kterého by se dnešní svět plný automobilů snad neobešel, slaví osmdesáté narozeniny. První semafor, podobný dnešnímu, usměrňoval dopravu v malém městě v Anglii. V Čechách se objevil o tři roky později.

Zdroj: TV Nova

Psal se 5. listopad 1927. V britském Wolverhamptonu začal fungovat první semafor, který nepotřeboval obsluhu.

Už tehdy dopravu usměrňoval pomocí tří barev, které známe i dnes - červené, oranžové a zelené.

První bezobslužný semafor u nás byl postaven roku 1930 uprostřed Václavského náměstí v Praze.

Řidiči si ho ale tehdy vůbec nevážili.

Dnes je jen v Praze semaforů čtyři sta osmdesát. Doprava by se bez nich prostě neobešla. Nebezpečně to v červenci vypadalo na Rašínově nábřeží, když se semafor zbláznil a svítila na něm červená i zelená najednou.

Zdroj: TV Nova

Semafor se doslova zbláznil. 

Ale semafor nemusí být pouhý stroj na usměrňování dopravy. Občas se může stát i objektem umění. V dubnu se staré známé obrázky panáčků v Praze změnily v nejrůznější postavičky.

Semafory se podle odborníků na silnicích udrží ještě minimálně dalších osmdesát let. Nic lepšího totiž zatím nikdo nevymyslel.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Píše se na Deník.cz