Zpravodajství

Soudy mají nevyhovující nástěnky

Soudy mají nevyhovující nástěnky
Zdroj: TV Nova

Několik právníků upozornilo TV Nova, že některé soudy mají neoznačené a hlavně tak špatně zabezpečené úřední desky, že z nich kdokoli může odcizit vyvěšené rozsudky, vyhlášené dražby a další dokumenty. Ty na desce musí viset zákonem stanovenou dobu. Pokud ale nevisí, soudy se vystavují obrovskému nebezpečí, že kdokoli z účastníků soudního řízení může napadnout jakékoli rozhodnutí a soudy se mohou táhnout o měsíce až roky déle. Ministerstvo už chystá dopis soudům, aby vše napravily.

Úřední deska na soudu musí být označena nápisem úřední deska.

Kdokoli tak prý může zveřejnění listin úspěšně popírat. Třeba takto

Jak má deska fungovat je prý jasné: "Musí to být něco co je přístupné veřejnosti, ale veřejnost do toho nesmí zasahovat."

U soudů v Chrudimi a Praze 5 jsme si ale pár listin vzali a pak je vrátili. První reakce? "Takže tady máte hříšníka, zatknout a úředním postupem s ním vyřídit."

Nezabezpečená deska je prý velké riziko. Údajně stačí napadnout, že na desce něco neviselo odvolat se. Spor klidně může být delší o jeden dva, možná tři roky.

Ministerstvo ale tato vyjádření mírní tím, že listiny lidé najdou i na internetu. I když se ministerstvo hájí, že všechny listiny z desek lidé najdou i na internetu, udělá prý rázný krok.

Na základě naší reportáže teď ministerstvo spravedlnosti dopisem vyzve všechny soudy v zemi aby daly do pořádku označení a zabezpečení úředních desek, tak aby nebyly žádné problémy.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz