Zpravodajství

VIDEO: Tlustý se vzdal kandidatury, šéfem středočeské ODS zvolen Bendl

VIDEO: Tlustý se vzdal kandidatury, šéfem středočeské ODS zvolen Bendl

Předsedou středočeské ODS se dnes stal středočeský hejtman a místopředseda občanských demokratů Petr Bendl. Jeho soupeř a dosavadní šéf vlivné krajské organizace Vlastimil Tlustý se ještě před volbou na regionálním sněmu ODS v Kladně vzdal kandidatury.

Poslanec a bývalý ministr financí, který si znepřátelil stranické vedení svým chováním při projednávání reformy veřejných financí, tak přišel o poslední vlivnou funkci, která mu zbyla. Bendl podle oficiálních výsledků získal od 163 delegátů sněmu 105 hlasů.

Tlustý v létě vládě zkomplikoval prosazení reformy veřejných financí, když žádal výraznější snížení daní pro fyzické osoby. Nakonec reformu podpořil jen pod podmínkou, že koalice připraví novelu, podle níž daně v roce 2009 nebudou vyšší než příští rok.

Bendl byl dosud naopak vůči vůči vedení strany a jejímu šéfovi Mirku Topolánkovi loajální. Výsledek dnešního sněmu je tak do jisté míry příznivým vzkazem pro premiéra před nadcházejícím kongresem ODS, byť nevolebním.

Tlustý v minulosti prohlásil, že Topolánek si jeho znovuzvolení šéfem středočeské ODS nepřeje. Objevily se i úvahy o tom, že se premiér snaží rebelujícího poslance z pozice předsedy středočeské organizace odstranit. Premiér to popřel.

Uvedl tehdy, že do voleb krajských lídrů nikdy nezasahuje, a středočeská organizace není výjimkou. Připustil však, že se v největší vládní straně vede vnitrostranický boj - a důvody nejsou programové.

 Regionálnímu sněmu v Kladně předcházela rozhodování oblastních sdružení, která nominovala své kandidáty do vedení organizace. Podle počtu nominací byly šance Bendla a Tlustého vyrovnané.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zmizelo letadlo s 22 lidmi na palubě

Letadlo společnosti Tara Air zmizelo v nepálských horách z radaru. Na jeho palubě je 22 lidí, čtyři z nich jsou Indové, tři Japonci a ostatní pocházejí z Nepálu. Nikdo zatím neví, co se s letadlem stalo. Úřady už zahájily pátrací akci, informovala agentura ANI v neděli ráno.

Krátká zpráva

Porošenka nepustili z Ukrajiny

Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému prezidentovi Petru Porošenkovi vycestovat ze země. Informovala o tom jeho strana Evropská solidarita na facebooku. Porošenko mířil na jednání parlamentního shromáždění Severoatlantické aliance (NATO) v Litvě. Poprvé se pokusil hranice překročit už v pátek večer. Podle pohraničníků neměl na opuštění Ukrajiny patřičná povolení.

Píše se na Deník.cz