Zpravodajství

VIDEO: Odvolání státního zástupce z Čunkova případu pobouřilo ČSSD

VIDEO: Odvolání státního zástupce z Čunkova případu pobouřilo ČSSD

Po odstoupení Jiřího Čunka z vlády padla další hlava. Vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištván byl odvolán. Olomoucké vrchní státní zastupitelství dozorovalo vyšetřování Čunkovy korupční kauzy. Odvolání však pobouřilo vedení sociální demokracie. Je to prý další zásah do nezávislosti vyšetřování.

Zdroj: TV Nova

Odvolání Ištvana a demise jeho náměstka Igora Stříže vzbuzuje podezření, že dochází k dalším zásahům do nezávislosti vyšetřování a k porušování základních principů právního státu, řekl novinářům šéf ČSSD Jiří Paroubek.

"Vládní koalice prokázala opět vysokou míru arogance moci a despekt k hodnotám, jakými jsou nezávislost justice, rovnost před zákonem a právní stát," prohlásil.

Odvolání kvůli únikům

Pospíšil odvolal Ištvana na návrh nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké. Vesecká svůj návrh zdůvodnila tím, že Ištvan nepřijal opatření proti únikům závažných informací z neukončených kauz ani ke zjištění zdroje těchto informací, tak aby se neopakovaly.

Paroubek uvedl, že neví, zda je zrovna Ištvan za únik údajů odpovědný. "Je to hon na čarodějnice než něco jiného," soudí.

Za "donucený odchod" pokládá šéf ČSSD i podle něho urychlenou rezignaci ředitelky protikorupční policie Renaty Strnadové. "Celá situace budí dojem pomsty za to, že tito lidé měli odlišný názor na kauzu Čunek od představitelů vlády," řekl Paroubek. Důvěra ve vyšetřovací úřady může být otřesena, soudí.

I Ištvanovo odvolání je jedním z důvodů, proč socialisté požadují demisi koaličního kabinetu premiéra Mirka Topolánka (ODS). Jejich širší vedení dnes uvedlo, že pokud se tak nestane, ČSSD vyvolá ve sněmovně hlasování o nedůvěře vlády.
Podle Vesecké, která však kauzu Čunek opět otevřela, Ištván nezvládal ani koordinační roli vůči krajským zastupitelstvím. Jejich spory ventilované v médiích prý snižovaly důvěru ve státní zastupitelství a poškozovaly je. Místo Ištvana ministr do funkce jmenoval Milenu Hojovcovou, která dosud zastávala funkci městského státního zástupce v Brně.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz