Zpravodajství

Za vraždu si policista odsedí 25 let

Na 25 let do vězení poslal okresní soud v Banské Bystrici bývalého policejního vyšetřovatele Róberta Petluše za vraždu podnikatele. Další bývalý policista Róbert Červeňan dostal za spoluúčast sedm a půl roku vězení. Rozsudek není pravomocný, Petluš se na místě odvolal. Prokurátor, který za vraždu na objednávku požadoval doživotní trest, se vyjádří později. Případ sledovala Barbora Jánošová.

Podnikatel Ján Kubašiak, který obchodoval s pohonnými hmotami, byl loni v listopadu zavražděn před zraky rodiny ve svém rodinném domě v obci Polomka u Banské Bystrice. Vražda vyvolala rozruch "mafiánským" provedením i následnou policejní honičkou za trojicí pachatelů z řad strážců zákona, která trvala několik dní.

Poslední z trojice, tehdy činný policista Juraj Roszík, se v jiném procesu k účasti na přepadení doznal a s prokurátorem se dohodl na trestu osmi a půl roku vězení.

Soud neuvěřil Petlušově obhajobě, podle níž akci zorganizoval Roszík a střílela prý čtvrtá, neznámá osoba. Petluš odmítl i vinu za postřelení jednoho z policistů, kteří pronásledovali utíkající pachatele. "Na Kubašiaka ani na policistu jsem nestřílel," tvrdil v závěrečné řeči.

Při stanovení trestu Červeňanovi soud přihlížel k tomu, že se po vraždě sám přihlásil na policii a pomáhal při objasnění případu. Původně mu hrozil až dvanáctiletý trest, ale nižší sazbu navrhl i prokurátor.

Právní zástupce vdovy po zavražděném podnikateli chtěl, aby soud uložil odsouzeným uhradit více než 3,5 milionu korun (asi 2,8 milionu Kč) jako náhradu za majetkovou a nemajetkovou újmu. Avšak podobně jako v procesu s Roszíkem soud rozhodl, že odškodnění musí vdova žádat v občanskoprávním sporu. Petluš však musí zaplatit více než 85.000 korun za pohřeb oběti.

Podle policie si vraždu objednal Kubašiakův obchodní partner Igor Šajgal, který je ve vyšetřovací vazbě. Prý trojici policistů za dokumenty z Kubašiakova domu slíbil milion korun.

Kubašiak byl jedním z podezřelých v aféře okolo podvodů s lehkými topnými oleji a před svou smrtí vypovídal na policii.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz