Zpravodajství

Pokud najdete ztracený doklad, raději jej vraťte na úřad!

Pokud najdete ztracený doklad, raději jej vraťte na úřad!
Zdroj: TV Nova

Česká republika jednou ze zemí, která se od 1. záříse zapojila do takzvaného shengenského informačního systému. Ten v sobě nese všechny informace o ztracených nebo odcizených dokladech. Policejní prezidium proto upozorňuje všechny, kteří ztracený nebo odcizený doklad najdou , aby ho vrátili na úřadě. Jedině tak totiž bude ukončeno a vymazáno pátrání v registru. V případě, že takový doklad předložíte při kontrole třeba policistům, hrozí Vám nemalé potíže.

Tak například řidičské průkazy. Podle ministerstva dopravy existují případy kdy řidiči nahlásí ztrátu, pak průkaz najdou a klidně na něj jezdí dál. Takový doklad je ale neplatný. Kdo ho předloží může mít kvůli shengenskému informačnímu systému velké problémy ve většině evropských státech.

Týká se to i občanských průkazů.

Policie to totiž může vnímat jako neoprávněné držení dokladů a můžou z toho vzniknout nepříjemné problémy.

Česká republika je v systému teprve od 1. září. I přesto už policistům díky tomu v cizině našli 24 hledaných osob a devět odcizených dokladů.

Česká republika by do Schengenského prostoru měla vstoupit 21. prosince. A právě zpuštění tohoto systému bylo jednou z podmínek.

Jak funguje Schengenský prostor?

Schengenský prostor funguje tak, že hraniční kontroly jsou pouze u vstupu do něj. Pokud tedy do některé ze zemí, které jsou do prostoru zařazeny, někdo vstoupí, pak při cestách do dalších zúčastněných států už nemusí procházet hraničními kontrolami. Česká republika po rozšíření prostoru nebude mít žádné vnější schengenské hranice, takže na českých hranicích s výjimkou letišť hraniční kontroly nebudou.

Schengenský prostor se jmenuje podle vesnice v Lucembursku, kde byla v roce 1985 smlouva o volném pohybu osob uvnitř EU podepsána. Do systému je zatím zapojeno 13 zemí EU (bývalá "patnáctka" bez Británie a Irska), Norsko a Island.

Televizní noviny, nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz