Zpravodajství

Pirátská CD teď vyčmuchají speciální psi!

Pirátská CD teď vyčmuchají speciální psi!

Pirátům, kteří kopírují a prodávají hudební a filmové nosiče ve velkém teď zvoní hrana. Česká protipirátská unie si teď do boje proti nim přizvala speciální pomocníky. Mají čtyři nohy a výborný čich. Po úspěchu v Malajsii se teď představili také u nás. A okamžitě sklidili úspěch při zásahu, když našly padělky za více 11 milionů korun.

Místo lidí odhalují padělky psi, pětileté fenky z Británie jménem Lucky a Flo.

Fenka Lucky dokáže pirátské nosiče najít po čichu během necelých tří minut. Pak bez štěkání počká na příchod svého psovoda.

Obě fenky chovatelé vybrali ze stovek psích adeptů po náročném osmitýdenním výcviku. Teď se nesmí bát výšek a vždy neomylně poznat, kde se pirátské zboží ukrývá.

"Začínaly trénovat na materiálech, ze kterých se cédečka vyrábějí a pak už najisto poznaly pach CD a DVD, protože je to velmi unikátní zápach," říká psovod a vyšetřovatel Dave Mayberry.

Fenky zabodovaly už v několika státech světa. Naposledy u nás v tržnicích na česko-německé hranici.

"Bylo zajištěno více jak 15 tisíc pirátských nosičů s filmy a s hudbou v
hodnotě přesahující 11 milionů korun," řekla nám Lenka Hečková z protipirátské unie.

Fenky nemají ve světě konkurenci. "Žádný jiný pes na světe nedokáže rozpoznat CD tak jako Lucky a Flo," řekl psovod Michael Buchan.

Čeští celníci zatím takto speciálně vycvičené psi nemají. "Celní správa má vycvičené psi pro několik různých komodit a i tohle může být cesta, o které můžeme uvažovat," říká mluvčí Celní správy ČR Jiří Barták.

Obě fenky se teď pokusí vyčmuchat piráty v Polsku a v Německu
Poté se vrátí domů.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz