Každá třetí smlouva o půjčce uzavřená mimo banku odporuje zákonu. Zjistila to Česká obchodní inspekce při kontrole nebankovních firem, které u nás lidem půjčují peníze. V uzavřených smlouvách nejčastěji scházel údaj o všech běžných poplatcích spojených s půjčkou. Podle toho se dá nejlépe zjistit, zda je nabízený úvěr výhodný.
Martin z Olomouce si koupil před několika lety auto na leasing, nezvládal ho splácet, banka už mu nechtěla půjčit peníze, a tak to řešil úvěrem u nebankovní firmy. Vysoké úroky mu ale zkomplikovaly život.
Právě na nebankovní firmy, které půjčují peníze, se zaměřila Česká obchodní inspekce. Výsledek kontroly se dal čekat - každá druhá firma uzavírala smlouvy v rozporu se zákonem, protiprávní byla třetina z celkového počtu 147 kontrolovaných smluv.
Z řady smluv se například klienti nedozvěděli roční procentní sazbu nákladů - tedy údaj, který zahrnuje veškeré běžné poplatky spojené s půjčkou.
Nevýhodné kontrakty
Lidé často podepisují nevýhodné smlouvy - potvrzuje to i olomoucká poradna pro lidi, kteří mají problémy s půjčkou. Měsíčně sem přicházejí desítky dlužníků.
Dobře si prověřit firmu, u které si chce člověk úvěr vzít - to je asi základní pravidlo. Na internetu třeba existuje blacklist podvodníků - jakási černá listina, kde se lidé svěřují se špatnými zkušenostmi.
Podle České obchodní inspekce se už o dvě z kontrolovaných firem zajímá policie. Názvy obou společností ale nechtějí inspektoři zveřejnit.
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz
Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.