Zpravodajství

ČOI: Třetina mimobankovních půjček je nezákonná

ČOI: Třetina mimobankovních půjček je nezákonná
Zdroj: TV Nova

Každá třetí smlouva o půjčce uzavřená mimo banku odporuje zákonu. Zjistila to Česká obchodní inspekce při kontrole nebankovních firem, které u nás lidem půjčují peníze. V uzavřených smlouvách nejčastěji scházel údaj o všech běžných poplatcích spojených s půjčkou. Podle toho se dá nejlépe zjistit, zda je nabízený úvěr výhodný.

Martin z Olomouce si koupil před několika lety auto na leasing, nezvládal ho splácet, banka už mu nechtěla půjčit peníze, a tak to řešil úvěrem u nebankovní firmy. Vysoké úroky mu ale zkomplikovaly život.

Právě na nebankovní firmy, které půjčují peníze, se zaměřila Česká obchodní inspekce. Výsledek kontroly se dal čekat - každá druhá firma uzavírala smlouvy v rozporu se zákonem, protiprávní byla třetina z celkového počtu 147 kontrolovaných smluv.

Z řady smluv se například klienti nedozvěděli roční procentní sazbu nákladů - tedy údaj, který zahrnuje veškeré běžné poplatky spojené s půjčkou.

Nevýhodné kontrakty

Lidé často podepisují nevýhodné smlouvy - potvrzuje to i olomoucká poradna pro lidi, kteří mají problémy s půjčkou. Měsíčně sem přicházejí desítky dlužníků.

Dobře si prověřit firmu, u které si chce člověk úvěr vzít - to je asi základní pravidlo. Na internetu třeba existuje blacklist podvodníků - jakási černá listina, kde se lidé svěřují se špatnými zkušenostmi.
Podle České obchodní inspekce se už o dvě z kontrolovaných firem zajímá policie. Názvy obou společností ale nechtějí inspektoři zveřejnit.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz