Zpravodajství

Test ukáže, jestli vás po vínu rozbolí hlava

Většina z nás to zná: bohatá večeře, vybrané víno, a pak, po několika hodinách, bušení srdce a bolest hlavy. Nový přístroj, který vyvinula Univerzita v Berkeley, teď ale umí předem určit, jestli je pravděpodobné, že vás z určitého druhu červeného vína rozbolí hlava.

Chemici, kteří spolupracují s NASA, přišli s přístrojem, který umí lehce určit ty chemikálie, které jsou podle názoru mnoha vědců odpovědné za bolest hlavy po požití vína i jiných druhů pití a jídla. Chemické sloučeniny zvané biogenní aminy se přirozeně vyskytují v mnoha druzích zrajících či nakládaných poživatin včetně vína, čokolády, sýra, oliv, ořechů a uzenin.

"Jídlo, které jíme, je neuvěřitelně napojeno na chemické pochody v našem těle," říká Richard Mathies. Jak uvádí agentura AP, někteří lidé jsou na biogenní aminy hodně citliví a po požití jídla či pití, které jich obsahuje velké množství, trpí bolestí hlavy a bušením srdce. Z alkoholických nápojů je pro takové lidí nejméně vhodné červené víno, které obsahuje aminů mnoho, a nejvhodnější zřejmě pivo, které jich obsahuje jen málo. Prototyp nového přístroje, který je velký asi jako malý příruční kufřík, je s to určit úroveň aminů v daném vzorku - zatím jen vzorku tekutém - během pěti minut.

Korzo
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz