Zpravodajství

VIDEO: Čunek odešel z vlády, v čele KDU-ČSL zůstává

VIDEO: Čunek odešel z vlády, v čele KDU-ČSL zůstává

Jiří Čunek zůstává i nadále předsedou KDU-ČSL, z vlády ale odchází. Po středečním zasedání vlády předal premiérovi demisi na funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj. Rezignaci oznámil minulý týden s odůvodněním, že se znovu otevírá vyšetřování jeho údajné korupce. Navíc čelil silnému tlaku z koalice i mateřské strany kvůli informacím, že v 90. letech pobíral sociální dávky v době, kdy měl na účtech 3,5 milionu korun. Na úterním zasedání širšího vedení KDU-ČSL ale vysvětlil svým kolegům původ zmíněných milionů, a lidovci již po něm nechtějí, aby odstoupil z čela strany. Reportáž připravuje Kamil Houska.

Ministerstvo pro místní rozvoj bude podle premiéra dočasně řídit první náměstek Milan Půček. Předseda vlády chce, aby lidovci vybrali Čunkova nástupce co nejdříve.

Ti naplánovali zasedání celostátního výboru, který by měl o kandidátovi rozhodnout, na úterý.

Šéf lidovců novinářům řekl, že z vlády neodchází s hořkostí. Při loučení se Strakovou akademií dostal pouzdro na vizitky s premiérovým věnováním. Podle Topolánka bylo loučení příjemné vzhledem k tomu, že s Čunkem se bude dál stýkat jako s předsedou koaliční strany.

Čunek i Topolánek vtípkovali

Na tiskové konferenci oba vtipkovali. Čunek například v nadsázce řekl, že stříbrný "vizitkovník" odnese do starožitnictví, aby byl oceněn. S úsměvem kvitoval také Topolánkova slova o tom, že loučení bylo příjemné.

Zda se Čunek v případě očištění vrátí do kabinetu, nechtěl premiér komentovat. Tato otázka podle něj nyní neleží na stole. Předsedovi KDU-ČSL přeje, aby ustál pozici ve své straně a očistil své jméno před veřejností. "Nyní to neřeším a neřeší to ani pan Čunek," konstatoval.

Koho lidovci nominují na uvolnění místo v koaličním kabinetu, zatím není jasné. Jméno chtějí rozhodnout v nejbližší době. První na řadě byl pardubický vicehejtman Čunkův statutární zástupce v KDU-ČSL Roman Línek, který se ale po úmrtí hejtmana Michala Rabase chce soustředit na práci v kraji. Ve hře jsou i poslanec Tomáš Kvapil, europoslanec Jan Březina Čunkův náměstek Jiří Vačkář.

Čunek bude i nadále stát v čele KDU-ČSL

V úterý Čunek na celostátní konferenci vysvětlil nejasnosti kolem svých rodinných financí z konce 90. let.

„Členové širšího vedení jeho argumenty přijali. Požadují, aby se řádně vyšetřil únik informací z Čunkova trestního stíhání," oznámil po skončení zasedání první místopředseda Roman Línek.

O tom, zda bude dubnový sjezd lidovců mimořádně volební, rozhodne širší vedení KDU-ČSL 14. prosince. Čunek novinářům řekl, že to byl on, kdo tento návrh vznesl jako první. Zda by obhajoval funkci, zatím není rozhodnut. "Do dubna uplyne ještě hodně vody," uvedl.

Vyčítali mu jeho "vysvětlování"

Na zasedání stočlenného širšího vedení nepadl návrh, aby Čunek čelo strany opustil, i když předtím mnozí krajští politici i celý senátorský klub žádal Čunkův odchod z předsednického křesla. Zazněly ale výtky k tomu, jak stranický šéf objasňoval, proč současně pobíral sociální dávky a měl na účtech vysoké sumy.

Čunek stranickým kolegům a poté i novinářům v podrobné prezentaci vysvětloval, že z částky 3,5 milionu korun uložených na konci 90. let na jeho účtech představoval milion úspory, které našetřil s manželkou, milion dostal od rodičů a 1,5 milion tvořila půjčka od jeho bratrance Jana Machů, s nímž chtěl podnikat.

V roce 1998, kdy se Čunek stal starostou Vsetína, však od podnikatelského záměru upustil, finanční závazky s příbuzným poté vyrovnal. Čunkův bratranec dnes osobně přijel do Prahy, aby argumenty šéfa lidovců podpořil.

Předseda lidovců již dříve hovořil o tom, že k penězům na účtu měl omezený přístup, dnes vysvětlil podrobnosti a ukazoval detailní schémata, údaje o svém majetku, policejní protokoly, územní rozhodnutí o stavbě rodinného domu a další.

Dříve se bránil prozradit více, nechtěl prý skandalizovat členy své rodiny a nenechat je "napospas" médiím. "Nemám se za co stydět," zdůraznil.

Předsedkyně poslaneckého klubu KDU-ČSL Michaela Šojdrová novinářům řekla, že jí překvapilo, jak jednoduše Čunek celou záležitost vysvětlil. Chybu podle ní ale udělal, když kauzu neobjasnil dříve. Někteří Čunkovi kritici na zasedání chyběli, například šéf senátorů Adolf Jílek nebo místopředseda sněmovny Jan Kasal.

S ministrem financí Miroslavem Kalouskem si prý Čunek vše osobně vyříkal - Kalousek prý své názory na zneužívání sociálních dávek myslel obecně. "Vůbec nemluvil o mně," řekl odstupující vicepremiér na adresu svého předchůdce v čele strany.

Čunek ve středu skončí ve vládě. Rezignaci oznámil poté, co se znovu otevřela kauza jeho údajné korupce ve Vsetíně, nic na tom nezměnilo ani dnešní rozhodnutí celostátní konference. Zatím považuje za předčasné úvahy, zda by se mohl vrátit, pokud obvinění vyvrátí.
"Co bude, nechme na potom," uvedl. Připustil ovšem, že po složení vládních funkcích bude jako předseda koaliční strany v nevýhodě. "Ano, handicap to je, to přiznávám," uvedl s tím, že silnější ale byla snaha chránit vládní koalici.

Svůj případ nadále považuje za umělý a zinscenovaný. Nevěří, že by útoky proti němu vedli jeho straničtí kolegové. "Možná potutelný člověk tam je, ale že by to někdo organizoval, tomu nevěřím," uvedl Čunek.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz