Zpravodajství

Zemřel herec Petr Haničinec

Česko ztratilo dalšího velkého herce. Charismatický herec a skvělý dabér Petr Haničinec podlehl ve středu rakovině. Zemřel po dlouhotrvající těžké nemoci ve svém domě v Bratronicích na Kladensku. Bylo mu 77 let. Haničinec hrál v mnoha divadelních hrách, filmech a televizních seriálech, například v seriálu Žena za pultem, Dobrá voda a Synové a dcery Jakuba skláře.

Věnoval se také práci v rozhlase, uměleckému přednesu a dabingu. Svůj hlas propůjčil mimo jiné populární postavě losangeleského policejního poručíka Colomba.

Haničinec se narodil 15. září 1930 v Pardubicích. Postupně byl členem Východočeského divadla v Pardubicích a tří scén v Praze - Divadla E. F. Buriana, Divadla S. K. Neumanna a Divadla na Vinohradech.

 Petr Haničinec při křtu desky zpěváka Václava Neckáře (uprostřed) s moderátorkou Lucií Borhyovou, rok 2005 (foto ČTK).

V prosinci 1995 byl účastníkem hromadné dopravní nehody, v níž se vážně zranil. O šest let později prodělal při vystoupení cévní mozkovou příhodu, jejíž následky se podařilo akutní operací odvrátit.

Haničinec se však stáhl do ústraní a zbytek života prožil ve svém domě v Bratronicích.

Za svoji hereckou práci byl několikrát oceněn. Mimo jiné v polovině 90. let dostal cenu za celoživotní dabing a v roce 2000 Cenu Senior Prix 2000 za celoživotní práci.

Působil v mnoda divadlech

 Eliška Balzerová a Petr Haničinec, rok 1996 (foto ČTK).

Po studiích na DAMU rok působil ve Východočeském divadle v Pardubicích, dva roky v armádním divadle E. F. Buriana v Praze na Poříčí, šest let v Divadle S. K. Neumanna v Praze-Libni a od roku 1962 více jak 30 let ve Vinohradském divadle v Praze.

Byl považován za vynikajícího herce charakterních mužů, výborného dabéra  a muže s velkým osobním charisma.

Velký herec měl čtyři ženy

Haničinec byl čtyřikrát ženatý. První manželkou byla herečka Štěpánka Haničincová, která byla celému národu známy z dětských pořadů, s kterou měl dceru Alexandru.

Druhou manželkou byla herečka Marie Kysilková, hlavní představitelka ve filmu Princezna se zlatou hvězdou, s níž měl syna Ondřeje. Třetí manželkou byla rozhlasová moderátorka Eva Kopecká, čtvrtou zlatnice Radmila Pleskotová.

Nova.cz, TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz