Zpravodajství

VIDEO: Češi v sobotu společně proti neonacismu!

VIDEO: Češi v sobotu společně proti neonacismu!

Konečně! Vláda i občanská společnost v Česku se snad probudila a postavila se proti pochodu neonacistů židovskou čtvrtí v Praze v den smutného výročí křišťálové noci. Při ní byly v Německu nacisty zabity stovky lidí židovského původu. Soud pochod zakázal a magistrát garantuje, že bezpečnostní složky extrémistům zabrání v násilnostech. Neonacisté na svých internetových stránkách ale tvrdí, že pochod židovským městem stejně uskuteční.

Zdroj: TV Nova

Židovská federace dostává podle šéfa židovského muzea Leo Pavláta denně stovky emailů a dopisů, vyjadřujících podporu, ale i rozhořčení nad tím, jak šedesát let  po válce může někdo chtít připomínat krvavé události způsobené Hitlerovci, jakkoli to neonacisté maskují za protest proti válce v Iráku.

Na místě zakázaného pochodu se v sobotu zřejmě sejdou stovky, možná tisíce lidí, kteří se budou snažit zabránit neonacistům projít a podpořit tak nejen židovskou obec, ale i svobodu a demokracii v Česku. Mapu místa uvidíte v Odpoledních Televizních novinách.

Radikálové chtěli, aby soud zrušil zákazy průvodů z Tychonovy ulice na Hradčanské náměstí a z Karlovy ulice přes Mariánské a Malé náměstí na Anenské náměstí. Sdružení může proti dnešnímu verdiktu podat kasační stížnost.

Neonacisté to zpochybňují

Původně chtěli pravicoví extremisté pochodovat někdejší židovskou čtvrtí. Magistrát shromáždění zakázal, soud jeho verdikt zrušil. Úřad nakonec uvedl, že ohlášení do ulic židovské čtvrti bylo neplatné, což potvrdil i Nejvyšší správní soud.

Sdružení Mladí národní demokraté to zpochybňuje. Bylo připraveno zvolit náhradní trasu. Pokládá se ale za jediného právoplatného ohlašovatele průvodu někdejším Židovským Městem.

Do ulic někdejší židovské čtvrti a do jejich okolí je však už oznámeno několik shromáždění proti neonacismu. Hrozí násilné konflikty.
Sdružení předpokládá, že  zveřejní na internetu místo a čas plánovaného pochodu.

Vláda se postavila za židovskou obec

Představitelé vlády ubezpečili zástupce židovské obce, že považují všechny formy útoků na její příslušníky za naprosto nepřijatelné. Ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát si myslí, že záměr pravicových extrémistů zneužít výročí Křišťálové noci nakonec přinese kladný efekt. "Ukáže se, že občanská společnost a demokratické principy fungují," řekl novinářům po schůzce se členy vlády Alexandrem Vondrou a Cyrilem Svobodou.

Sobota bude podle šéfa legislativní rady Svobody testem toho, zda je Česko právním státem. Očekává, že policie splní svou roli a pořádek bude udržen.

Městský soud v Praze dnes odmítl zrušit zákaz průvodů z Tychonovy ulice na Hradčanské náměstí a z Karlovy ulice přes Mariánské a Malé náměstí na Anenské náměstí. Radikálové tam naplánovali trasy potom, co jim úřady nepovolily průchod někdejší židovskou čtvrtí.

Podle Pavláta stejně jako Svobody a Vondry není třeba měnit kvůli podobným excesům zákony. Svoboda míní, že v tomto případě nelze přihlížet pouze k zákonu o shromažďování, ale je nutné řídit se Listinou základních práv a svobod.

"Toto bylo naprosto jasné od začátku. Nikdo nemůže zneužívat svobodu slova a svobodu shromažďovací k tomu, aby pošlapával principy demokracie a útočil na svobody druhých," uvedl Svoboda s tím, že soudce nebo úředník, který toto nedokáže prosadit, má "pověsit talár na hřebík".

Pavlát čeká, že na shromáždění ke Staronové synagoze, které v sobotu pořádá židovská obec, přijdou neonacistům na provokaci odpovědět tisíce lidí. Židovská komunita už obdržela stovky dopisů, které vyjadřují nelibost nad záměrem neonacistů, konstatoval.

"Lidé vyjadřují rozhořčení nad tím, že víc než 60 let po válce se někdo může explicitně hlásit k rasistické politice, která má na svědomí šest milionů obětí," popsal obsah pošty. Protestní dopisy zveřejňují také desítky organizací.

"Židovská komunita od začátku považovala záměr za provokaci," řekl Pavlát a poděkoval za podporu ústavním činitelům. Připomenul například nedávnou schůzku prezidenta Václava Klause s prezidentem Světového židovského kongresu (WJC) Ronaldem Lauderem.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz