Zpravodajství

Vysoká inflace zdražuje potraviny

Vysoká inflace zdražuje potraviny
Zdroj: TV Nova

Česká republika se potýká s nejvyšší meziroční inflaci za posledních šest let. Podle analytiků ji tlačí směrem vzhůru vysoké ceny potravin a náklady na bydlení. Během příštího roku pravděpodobně ceny ještě porostou.

Český statistický úřad vypočítal míru inflace za měsíc říjen a ekonomům se pořádně protočily panenky.

Meziroční inflace poskočila na 4 procenta. Jedná se o nejvyšší nárůst za 6 let.

Hodnota peněz se počítá podle takzvaného spotřebitelského koše, do kterého je naskládáno 730 položek běžné spotřeby.

Rapidně zdražily ty nejsilnější kategorie. Například cena plnotučného mléka nebo másla vzrostla téměř o čtyřicet procent.

Meziroční inflace byla v říjnu o 0,2 procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka. Za tímto výkyvem stojí vyšší než očekávaný růst cen potravin. V předchozích třech měsících byla inflace pod odhady centrální banky.

Naopak nepatrně nižší ve srovnání s prognózou byla podle ČNB korigovaná inflace bez pohonných hmot. "Regulované ceny, dopady změn nepřímých daní a ceny pohonných hmot se v říjnu vyvíjely v souladu s prognózou ČNB," informovala centrální banka.

Podle dnešních údajů se meziroční inflace v říjnu zvýšila na čtyři procenta ze 2,8 procenta v září. Nachází se tak na horní hraně tolerančního pásma, které si kolem svého tříprocentního cíle stanovila ČNB.

Příspěvek změn nepřímých daní do meziroční inflace činil více než jeden procentní bod. Inflace očištěná o tyto dopady, tedy měnověpolitická inflace, se v říjnu zvýšila na úroveň zhruba 2,9 procenta, a nachází se tak poblíž inflačního cíle ČNB.

Meziměsíčně cenová hladina v říjnu vzrostla o 0,6 procenta. "Tento vývoj byl dán zejména cenovým nárůstem v segmentu potravin, kde rostly ceny mléčných výrobků, pekárenských výrobků a zeleniny," upozornil Holub.

Vedle potravin dále rostly ceny zemního plynu, paliv a tepla a ceny sezónního zimního oblečení a bot. Naopak na snižování cenové hladiny v říjnu působil zejména pokles cen rekreací a cen v kultuře.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz