Zpravodajství

Lékařům stále chybí vakcína proti dětské obrně

Lékařům stále chybí vakcína proti dětské obrně
Zdroj: TV Nova

Lékaři stále nemají vakcínu proti dětské obrně. Objevila se totiž nová komplikace. Nejprve ji ministerstvo zdravotnictví nemohlo objednat kvůli sporu státu s výrobcem o cenu. Po dohodě sice přišlo do Česka přibližně sto tisíc dávek, jenže očkovací látka je v přebalu bez českého textu a tak nemůže být distribuována.

Očkování proti dětské obrně je už noční můrou dětských lékařů. Kvůli tomu, že vakcína chybí totiž hrozí, že na konci roku nebudou zvládat nápor v ordinacích. Problém se přitom týká až stovky tisíc dětí.

A to i přesto, že stát po několikaměsíčním sporu o cenu vakcíny výrobcem uvolnil na nákup jedné dávky 200 korun. Jenže dodávka sto s tisíc dávek látky se teď znovu zpozdila.

Problém nastal zase mezi úředníky. Sto tisíc dávek látky totiž čeká na přebalení.

Jak nám řekl hlavní hygienik ČR Michael Vít, Firma vlastně stáhla tuto vakcínu z jiných států bohužel v tom přebalu, který je platný pro jiný stát.

A to je hlavní problém. Ze zákona totiž není možné lék bez českého obalu a příbalového letáku v češtině uvést do oběhu.

"Přebalit 100 150 tisíc jednotlivých balení je opravdu doba cca 14 až tří neděl a bohužel jsme se v ní našli teď," doplnil Vít.

Už teď je jasné, že lékaři všechny děti očkovat nestihnou. Akutní ohrožení zdraví v České republice nehrozí. Podle ministerstva zdravotnictví dorazí vakcína do ordinací lékařů nejpozději příští týden.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz