Zpravodajství

Nová metoda: Vykradou vám byt a ještě po sobě zamknou

Velký rozruch způsobila naše reportáž o takzvaném bumpingu. To je metoda rozšířená mezi zloději, kterou je možné za několik vteřin překonat bez poškození celou řadu zámků. Pojišťovny tvrdí, že klienti, kteří byli tímto způsobem vykradeni, mají šanci na odškodnění. Policie přesto doporučují, že by lidé měli investovat do zabezpečení, které je proti bumpingu odolné.

Bumping aneb jak během 10 vteřin otevřít bez viditelných stop zamčené dveře. Stačí k tomu určitá praxe a mírně opilovaný klíč, do kterého se párkrát bouchne.

Po bumpingu nezůstávají stopy, dokonce zloději za sebou i zamknou.

Žádné statistiky ohledně bumpingu policie nemá. Případy, kdy zloději vykradli dům či byt, aniž by bylo jasné, jak se do objektu dostali, ale policisté evidují.

Pro příklad nemusíme chodit daleko. Stalo se to i našemu kolegovi:

"Před dvěma lety nám vykradli byt, policie napsala do protokolu, že pachatel vniknul do objektu nezjištěným způsobem."

Pojišťovny tvrdí, že i tak vzniklou škodu uhradí. Vložku posíláme na expertízu do Kriminalistického ústavu.

Mnozí lidé ale nevědí, že by měli trvat na tom, aby vložka na expertízu odešla. Někdo se to totiž nestane.

Jak ukázal test ve Státním zkušebním ústavu - bumpingu podlehnou i některé cylindrické vložky, které mají podle výrobce této metodě odolat.

"Pokud by firma garantovala, že je zámek proti této metodě odolný, a zloděj by byl úspěšný, tak by mohl poškozený po firmě žádat náhradu škody," říká oslovený advokát.

A to i zpětně. Pokud hledáte bezpečný zámek, vyplatí se rada odborníka. Experti například doporučují kombinovat u dveří dva různé typy zámků.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz