Zpravodajství

Místo benzínu tankují do aut rostlinný olej

Místo benzínu tankují do aut rostlinný olej
Zdroj: TV Nova

Nafta se stále zdražuje. Motoristé ale už přišli na způsob, jak se vozit a ušetřit. Do aut tankují obyčejný rostlinný olej. Reportáž připravil Adam Halmoši ve spolupráci s internetovým serverem Nova.cz.

Cena nafty i benzínu stále roste. Za jeden litr Natural 95 například zaplatíte více jak třicet korun. Řidiči, kteří jezdí na benzín si budou muset sáhnou hluboko do kapsy, ti kteří ale jezdí na naftu, ji mohou vyměnit za obyčejný rostlinný olej, ten vyjde až o polovinu méně naž cena nafty.

I pan Jereš a pan Koleňák vědí, že se vyplatí, tankovat olej místo nafty. Oba už roky jezdí na fritovací olej. Když s tím začali, byli za podivíny. Teď už se nikdo nediví.

Za litr nafty totiž řidiči zaplatí i přes rekordních 31 korun. Do nádrží klidně někteří už klidně lijí obyčejný rostlinný olej, který teď vyjde přibližně na dvacet korun.

Olej se dá používat v autech s dieselovým motorem. Podle odborníků technická úprava vyjde přibližně na 30 tisíc korun. Řidičům, kteří bych chtěli tankovat rostlinný olej, odborníci doporučují vyměnit palivovou nádrž a dálší drobné úpravy.

Jak je to možné

Rostlinné oleje mají sice o řád vyšší viskositu, tím pádem hůř tečou a více namáhají čerpadlo. I stím si však hravě kutilové poradili. Stačí pouze auto upravit o předehřívač oleje. Rostlinný olej po nahřátí na správnou teplotu získá stejnou viskozitu jako nafta a bez jakýchkoliv problémů teče.

Pak už stačí jen určit cíl cesty a můžete vyrazi. Podle zkušenosí uživatelů víme, že při používání rostlinného oleje dokonce klesne i spotřeba. A tak ušetříte mnohdy i více jak polovinu.

V česku už dokonce podniká firma, která prodává speciální zařízení pro domácí úpravu automotorů.

I když to vypadá neuvěřitelně a mnozí řidiči si zkrátka rostlinný olej nemohou vynachválit, například centrum výzkumu motorů ale řidiče před používáním oleje varuje.

Pokud cena nafty poroste i nadále, může se klidně stát, že řidiči budou v budoucnu tankovat rostlinný olej přímo v obchodech.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz