Zpravodajství

VIDEO: Lidovci jednají o nástupci Čunka

VIDEO: Lidovci jednají o nástupci Čunka

Celostátní výbor KDU-ČSL v úterý začal jednat o tom, kdo nahradí šéfa strany Jiřího Čunka ve funkci vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj. Kandidátů je více, nejčastěji padá jméno současného prvního náměstka na ministerstvu Jiřího Vačkáře či poslance Tomáše Kvapila, který už tuto funkci vykonával v 90. letech. Prezident Václav Klaus v úterý přijal demisi lidoveckého vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka.

Původně byl horkým favoritem první místopředseda KDU-ČSL Roman Línek, který se ale po úmrtí pardubického hejtmana Michala Rabase (ODS) chce soustředit na práci vicehejtmana. Někteří lidovci dříve uvažovali o ministrovi Cyrilu Svobodovi či europoslanci Janu Březinovi.

Není jisté, zda lidovci vyberou nového člena koaličního kabinetu už dnes. Čunek odstoupil minulý týden, prezident Václav Klaus zatím jeho demisi nepřijal, a tak je stále ministrem.

Čunek rezignoval s odůvodněním, že nechce ovlivňovat znovu zahájené vyšetřování jeho údajné korupce. K Čunkovu odchodu významně přispěly i informace, že v 90. letech jeho rodina brala sociální dávky a na účtech měla zároveň 3,5 milionu korun. Celostátní konference KDU-ČSL před týdnem přijala Čunkovo vysvětlení, jak k penězům přišel a že část prostředků pouze spravoval.

V prosinci se má rozhodnout, zda se jarní sjezd KDU-ČSL změní z programového na volební. Mimořádné volby stranického vedení navrhl sám Čunek poté, co jeho pozici v čele křesťanských demokratů začali zpochybňovat někteří jeho straničtí kolegové.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz