Zpravodajství

Melčák a Pohanka pro pád vlády ruku nezvednou

Melčák a Pohanka pro pád vlády ruku nezvednou
Zdroj: TV Nova

Bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka velmi pravděpodobně nepomohou sociálním demokratům, kteří se pokusí sesadit kabinet. Až se bude ve sněmovně hlasovat o návrhu ČSSD na vyslovení nedůvěry vládě, Melčák se zřejmě hlasování zdrží.

Zdroj: TV Nova

Očekává přitom, že podobně se zachová i Pohanka. ČSSD tak asi může počítat jen s podporou komunistů. To je ale dohromady pouze 98 hlasů, zatímco k vyslovení nedůvěry je třeba mít ve dvousetčlenné dolní komoře aspoň 101 hlas.

Opozice by tedy bez Melčáka a Pohanky musela získat nejméně tři koaliční poslance, aby kabinet sesadila. Zatím se ale nezdá, že by se jí to povedlo.

Zdroj: TN.cz

Michal Pohanka  

Sociální demokraté hodlají navrhnout vyslovení nedůvěry nejpozději na sněmovní schůzi, která začne koncem listopadu. ČSSD míní, že řešením současné politické situace je odchod vlády a předčasné volby.

Podle socialistů republika zažívá vládní krizi, navíc prohloubenou aférou kolem předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. Kabinet proto vyzvali k demisi. Koalice ale výzvu odmítla, takže ČSSD hodlá otestovat vládu hlasováním o nedůvěře.

Opozice kvůli Čunkově kauze vyvolala hlasování o nedůvěře již v červnu. Položit kabinet Mirka Topolánka (ODS) se jí ale tehdy nepodařilo.

Melčák i Pohanka v minulosti v nejdůležitějších okamžicích stáli vždy na straně vlády. Nejprve jí v lednu pomohli získat ve sněmovně důvěru, v červnu ji podrželi, když se ji ČSSD pokoušela sesadit poprvé, a v srpnu pak Melčák s Pohankou pomohli koalici schválit vládní reformu financí.

Minulý týden Pohanka neřekl, jak se k návrhu ČSSD postaví. "Chci se nejprve poradit s kolegou Milošem Melčákem ," uvedl tehdy.

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz