Zpravodajství

Jízdenka na MHD v Praze bude stát 26 korun

Jízdenka na MHD v Praze bude stát 26 korun
Zdroj: TV Nova - Tomáš Kulhánek

Jízdné v pražské hromadné dopravě od ledna podraží. Přestupní jízdenka bude stát 26 Kč místo dosavadních 20 korun, tedy o rovných 30 procent více než nyní. Za roční kupon lidé zaplatí 4750 korun, což je o 600 Kč více než nyní. Rozhodla o tom městská rada. Podraží i další jízdenky a kupony.

Nepřestupní jízdenka bude stát příští rok o čtyři koruny více, lidé za ni zaplatí 18 korun. Měsíční kupony se budou prodávat za 550 korun, to je téměř o 20 procent více než nynějších 460 Kč.

Čtvrtletní kupony dosud stály 1260 korun, po Novém roce to bude 1480 korun. Roční kupony zdraží o 14 procent. O něco méně podraží kupony pro důchodce, měsíční o necelých devět procent, čtvrtletní o necelých pět procent. Senioři tedy zaplatí 250 Kč, respektive 660 korun.

O zhruba 20 procent se pravděpodobně zvýší i pokuty pro černé pasažéry. Nové tarify budou platné i pro rok 2009. V příštím roce by zdražení mělo podniku přinést 500 milionů korun.

"Původní požadavky dopravního podniku jsme nepřijali. Cenu předplatních jízdenek proto zvyšujeme výrazně méně a vycházíme z výše inflace počítané od roku 2005, kdy se ceny měnily naposledy," řekl primátor Pavel Bém.

Dnes podle Béma město dotuje každou jízdu 70 procenty, což podle něj není udržitelné. Radní Radovan Šteiner se neobává, že by zdražení vedlo k odlivu cestujících nebo zvýšení počtu černých pasažérů.

Dopravní podnik plánuje do roku 2015 zvýšit podíl tržeb na 45 procent, dotace by tak měly činit 55 procent. Jednou z možností, jak toho docílit, by bylo zavedení turniketů v metru.

Expertní studie, která by podniku měla ukázat dopady uzavření metra, bude hotová v 1. čtvrtletí příštího roku. O navýšení příměstských tarifů jedná podle Šteinera společnost Ropid se Středočeským krajem. S výsledky by měla radu seznámit ještě tento měsíc.

"Prostředky, které změnou tarifů jízdného získáme, budou investovány zpět do podpory veřejné dopravy ve městě," dodal radní Radovan Šteiner. Podnik ale podle něj musí hledat také další vlastní úspory. Úsporná opatření by podle Béma měla dosáhnout dna v roce 2008. V dalších letech v případě růstu cen energií nebo paliv proto nevylučuje zdražování.

Dopravní podnik hlavního města Prahy navrhoval původně razantnější zdražení. Roční kupon měl stát 5800 korun, přestupní jízdenka 30 korun. Podniku mělo zdražení v příštím roce přinést 850 milionů korun. Podle Béma by tento návrh Pražany posadil do aut.

Důvodů pro zdražování je podle firmy několik. Podniku se o 700 milionů Kč sníží dotace od magistrátu, zvyšují se ceny energií, vzroste daň z přidané hodnoty a přibývají nové spoje.

V příštím roce by se například měly otevřít tři nové stanice metra. Vlaky metra B by od února měly jezdit vždy po celé trase ze Zličína na Černý Most a doba dopravní špičky, kdy jezdí metro v kratších intervalech, by měla být delší. Od května by pak měly jezdit častěji také vlaky na trase A a C.

Opoziční kluby zastupitelů naopak považují zdražování za neodůvodněné. "Zdražení nepodporuji navzdory zvyšování daně z přidané hodnoty. Máme obavy, aby v Praze nejezdilo ještě více automobilů než jezdí nyní," řekl zastupitel Petr Hulinský (ČSSD).

Podle SNK ED by měly ceny časových jízdenek vzrůst nejvýše o osm až deset procent, jednorázové pak až o 25 procent. "Není možné, aby růst cen jízdného tak výrazně převyšoval inflaci," uvedl zastupitel Tomáš Homola (SNK ED).

Dopravní podnik by podle něj měl také zavést slevy na zakoupení většího množství jednorázových jízdenek. SNK ED také prosazuje noční jízdné, které by nebylo dotované městem, a jízdné pro žáky a studenty.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz