Zpravodajství

VIDEO: Strahovským kolejím zvoní umíráček

Pražským strahovským kolejím zřejmě zbývá posledních pár let života. Budovy technicky dosluhují a město uvažuje, že by na jejich místě mohly vyrůst luxusní bytové domy. Se stěhováním souhlasí i ČVUT, které koleje patří. Proti jsou ale studenti.

Koleje stojí na Strahově víc jak 40 let. Původně sloužily spartakiádním cvičencům. Dnes v nich žije více jak pět tisíc studentů. Bloky jsou ale v havarijním stavu.

Najít nové místo pro studenty. To je výsledek hlasování zastupitelů Prahy 6. Největší studentský komplex v zemi by na Strahově mělo do deseti let nahradit luxusní bydlení.

První řešení počítalo s opravou kolejí. Ta by si ale vyžádala miliardy korun, které nechce nikdo zaplatit.

Místo studentů by se tady do několika let mohly procházet obyvatelé nové rezidentní čtvrti. Byty by tady stály miliony korun.

Studenti by se měli přestěhovat do nového komplexu. Jedním z možných míst pro výstavbu je i rozhraní pražských čtvrtí Liboc a Ruzyně. Stavbu by platil investor, který by na oplátku dostal od ČVUT strahovský areál.

Strahov má přitom výhodnou polohu. Je to odtud kousek do školy i do centra. Stěhování se tak studentům moc nelíbí.

První studenti by se na rozhraní Ruzyně a Liboce mohli nastěhovat nejdříve za pět let. Podmínkou je ale dobrá dopravní dostupnost.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz