Zpravodajství

VIDEO: Sníh potrápil řidiče i silničáře

VIDEO: Sníh potrápil řidiče i silničáře

Silný vítr a husté sněžení zasáhly večer a v noci celou Moravu. Na řadě míst museli policisté uzavřít silnice, které byly kvůli sněhovým závějím neprůjezdné. Problémy se sjízdností měly hlavně kamiony. Kalamita se citlivě dotkla i ranní rozvážky tisku. Některé deníky tak mohou na stáncích chybět.

Některé silnice Moravskoslezského kraje během noci blokovaly uvízlé kamiony. Navíc v ranních hodinách sněžilo a foukal silný nárazový vítr. Silničáři vyzývají řidiče k maximální opatrnosti. Všechny silnice v kraji jsou ale již průjezdné.

Kamiony nemohly dál

Problémy například způsobily okolo 06:00 kamiony na trase Bílá - Staré Hamry na Frýdecko-Místecku. Nákladní automobily se tam začaly hromadit. Policisté dopravu odklonili směrem na Bečvu, vysvětlila mluvčí severomoravské policie.

Přibližně ve stejné době se pomalu začala rozjíždět kolona kamionů, která se vytvořila ve směru od Příbora ke Frýdku-Místku. "Na silnici leželo v té době deset centimetrů ujetého sněhu," doplnila policistka.
Správci komunikací moravskoslezského kraje řekli, že všechny silnice jsou průjezdné, místy ale se zvýšenou opatrností.

Především v horských oblastech by řidiči kamionu měli podle ní používat sněžné řetězy. Na komunikacích, které silničáři ošetřují chemicky, ještě leží kašovitá vrstva sněhu.

Na Olomoucku se tvoří sněhové jazyky

Řidiči v Olomouckém kraji musejí počítat se sněhovými jazyky na silnicích. Tvoří se zejména ve vyšších polohách na Olomoucku a Prostějovsku a zejména na Šumpersku a Jesenicku, řekli dispečeři Správy silnic Olomouckého kraje.

"Řidiči musejí počítat s tím, že silnice je holá a po chvíli mohou narazit na sněhové jazyky. Vyzýváme proto ke zvýšené opatrnosti," uvedl dispečer šumperských silničářů.

V nižších polohách jsou silnice holé, od středních poloh se sněhovou kaší. Na inertně udržovaných vozovkách je zejména v severní části kraje ujetá vrstva sněhu krytá posypem.

Například na Šumpersku nasněžilo přes noc do čtyř centimetrů sněhu, chumelí i na Konicku na Prostějovsku a v dalších místech regionu. Teploty se pohybují do minus čtyř stupňů Celsia.

Na Vysočině ráno sněžilo

Na Vysočině po ránu sněží, vítr na vozovkách místy vytváří sněhové jazyky a závěje. Všechny silnice jsou podle dispečinku zimní služby cestářů sjízdné se zvýšenou opatrností. Vozovky první třídy jsou mokré, někde na nich leží zbytky rozbředlého sněhu. Na ostatních je pod vrstvou nového sněhu ledovka, v nebezpečných místech krytá posypem. Povrch dálnice D1 je přes Českomoravskou vrchovinu mokrý. Vane nárazový vítr.

Nejvíce sněhu leží na Žďársku, ve vyšších polohách kolem 40 centimetrů. V noci tam u Ostrova nad Oslavou havarovali řidiči nákladního a osobního auta. Jeden člověk zahynul, dva lidé byli zranění.

I přes den bude podle meteorologů na Vysočině zataženo. Sněžit bude zejména v severní části kraje na Žďársku a Havlíčkobrodsku. Teploty se budou držet pod bodem mrazu, mezi minus dvěma až minus šesti stupni Celsia.

Pozor na závěje na Liberecku

Před tvorbou sněhových jazyků a sněhových závějí varují silničáři v Libereckém kraji. Tvořit se mohou na otevřených úsecích silnic ve vyšších polohách Jizerských hor a Krkonoš.

Do hor by proto motoristé neměli vyjíždět bez zimní výbavy a sněhových řetězů. Vyplývá to z informací Krajské správy Libereckého kraje.

V Libereckém kraji se postupně situace uklidnila. Nesněží, ale fouká vítr, který hlavně v Krkonoších komplikuje odklízení sněhu z komunikací.

Teploty v kraji se pohybují od dvou do pěti stupňů pod bodem mrazu. Hlavní tahy včetně rychlostní komunikace na Turnov a Prahu jsou většinou jen holé a vlhké, na silnicích nižších tříd leží ujetá vrstva sněhu.

Sníh se na Pardubicku drží

Sníh ze silnic Pardubického kraje zatím neustupuje. Motoristé se s ním mohou setkat především ve vyšších polohách regionu. Místy se také tvoří sněhové jazyky, informoval provozní náměstek Správy a údržby silnic Pardubického kraje Václav Ouhrabka.

Státní silnice v regionu jsou většinou holé a mokré, místy se zbytky rozbředlého sněhu, zejména od středních poloh. "Silnice I/11 z Jablonného nad Orlicí do Červené Vody přes Suchý vrch, I/43 z Červené Vody do Králík a I/34 z Františků přes Poličku do Svitav mají vrstvu ujetého sněhu po pluhování do pěti centimetrů," uvedl Ouhrabka.

Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz