Zpravodajství

Nově otevřená přehrada ve Špindlu má sto let

Nově otevřená přehrada ve Špindlu má sto let

Přes sto let stará přehrada ve Špindlerově Mlýně byla po rekonstrukci znovu otevřena. Opravy, které stály 13 milionů korun, byly nezbytné po povodních na přelomu tisíciletí.

Zdroj: TV Nova

Už několikrát ve své stoleté historii přehrada Labská zadržela povodeň, která by jinak ohrozila města a obce níže na řece. Jenže právě obrovský nápor vody přehradní hráz natolik poškodil, že další povodňovou vlnu už by nemusela vydržet.

Při zpevnění hráze se musely použít materiály, které odolají i extrémním klimatickým podmínkám.

V současné podobě je přehrada schopná zadržet i více než stoletou vodu. To zajistí hned několik bezpečnostních systémů.

Jedním z hlavních bezpečnostních prvků přehrady je takzvaný šachtový přepad, který bezpečně odvede přebytečnou vodu pod hráz.

Stavbaři s trochou nadsázky říkají, pokud Labe nepředvede tak obrovskou povodeň, jakou české řeky ještě nezažily, přehradní hráz čeká další rekonstrukce nejdříve za dalších sto let.

Snídaně s Novou
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Oklahoma schválila nejpřísnější protipotratový zákon v USA

Oklahomští zákonodárci schválili nejpřísnější protipotratový zákon v USA. Kriminalizuje všechny interrupce s výjimkou ohrožení života ženy. A také znásilnění či incestu, kterými se však musí zabývat orgány činné v trestním řízení. Zákon bude platit okamžitě, až ho podepíše guvernér, který tak hodlá učinit v nejbližších dnech.

Krátká zpráva

Tálibán nakázal televizním moderátorkám, aby měly zahalenou tvář

Afghánské televizní moderátorky a další ženy vystupující na obrazovce budou muset mít zahalenou tvář. Dekret s nařízením vydalo vládnoucí hnutí Tálibán a bude platit od 21. května. Po povinném zakrytí tváře na veřejnosti, cestování pouze v mužském doprovodu a uzavření středních škol pro dívky je to další omezení žen v zemi.

Píše se na Deník.cz