Zpravodajství

Paradoxy sametové revoluce - krveprolití se nekonalo!

V sobotu 17. listopadu to bude 18 let, kdy v komunistickém Československu v Praze na Národní třídě došlo ke krvavému zásahu bezpečnostních složek proti studentům. Sdělovací prostředky tuto akci hodnotily jako protest neposlušných mladých lidí, který byl rychle rozprášen a v ulicích byl brzy klid. Kolik takových "šarvátek" v ulicích již bylo. Tahle však byla v něčem jiná - na ulici zůstal ležet údajně mrtvý student.

Studenti nemají co mluvit do politiky, tvrdila tehdejší moc. Většina lidí nepovažovala listopadovou demonstraci za nic zásadního. Rádia a televize však přinesly zprávy o něčem, co se dosud při podobných střetech v Československu nestalo - o smrti jednoho z účastníků. Jak již dnes víme, tímto "studentem" ležícím bez hnutí na zemi byl agent StB Josef Zifčák.

"Tentokrát to přehnali"

Paradoxně tak vyslanec státní policie, držící tuhý režim v zemi, byl spouštěcím mechanismem zásadních změn v celé společnosti. Lidé byli přesvědčeni, že komunisté to tentokrát přehnali - ubít studenta k smrti je již příliš, říkalo se.

Jak to tehdy bylo s úlohou Stb je stále tak trochu ve hvězdách. Moskva ani československé bezpečnostní složky nezasáhly proti vlně antirežimního společenského vzepětí a nechaly tak volný průběh takzvané sametové revoluci a následnému procesu demokratizace.

Stačil by však jediný povel a mohlo dojít k obrovskému krveprolití. Kdyby proti statisícům demonstrujích lidí na Letné nebo na Václavském náměstí vyjely ruské tanky, celá sametová revoluce by se utopila v krvi.

Rusové dali ruce pryč

Takový zásah však již nebyl v zájmu sovětské moci, která měla sama co dělat s perestrojkou neboli přestavbou komunistického systému, který ovšem nebyl nikdy uskutečněn.

A samotná komunistická strana v ČSSR již neměla dostatečně pevnou pozici na to, aby se mohla proti celospolečenskému vzepětí postavit.

Pro mnohé držitele tehdejší moci bylo proto jednodušší následovat či se nepřímo podílet na změně režimu (příkladem může být právě nastrčení agenta Zifčáka coby mrtvého studenta z Národní třídy) a svést se na přicházejících změnách.

Takových příkladů by se dalo najít tisíce, vždyť tehdejší komunistá moc vytvořila v Československu monstrózní aparát tajné policie, který nemohl být a nebyl rozpuštěn v několika dnech. Československo mělo mnohem více agentů a spolupracovníků StB než jaký byl počet agentů v celé Velké Británii.

Zářným příkladem tehdejších proměn byl právě agent Zifčák, který si po "své" revoluci založil v rodném Bruntále bazar a začal podnikat. Mnozí jemu podobní však naopak zůstali ve státní správě a policii.

Nacisté postříleli studenty

Krvavý zásah na 17. listopadu si politikové, ale i občané a jeho účastníci připomenou zejména u památníku na Národní třídě. Lidé tam každoročně spontánně přinášejí květiny a zapalují svíčky.

Češi budou vzpomínat také na historické události spojené se 17. listopadem, kdy proti studentům v roce 1939 krvavě zakročili němečtí nacisté. Desítky studentů Němci postříleli nebo poslali do koncentračních táborů.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Polský prezident přijel na Ukrajinu. Čeká ho proslov v parlamentu

Polský prezident Andrzej Duda přijel v sobotu do Kyjeva. Očekává se, že se v neděli stane první hlavou státu, která vystoupí v ukrajinském parlamentu od doby, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu. "Pan prezident se ve svém projevu jistě odkáže na polsko-ukrajinskou historii, ale především vzdá hold těm, kteří bojují za obranu Ukrajiny a bojují za Evropu," prohlásil šéf prezidentského úřadu pro mezinárodní politiku Jakub Kumoch. Dudu čeká také osobní jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jde o třetí návštěvu polského prezidenta na Ukrajině. Prezidentská kancelář o tom informovala v tiskové zprávě.

Krátká zpráva

Severní Korea hlásí "pozitivní trend" v boji proti covidu, případy horečky klesají

Státní média v Severní Koreji dnes oznámila “pozitivní trend“ ve vývoji epidemie covid-19. Poprvé za téměř 10 dní, od doby, kdy Severní Korea přijala opatření v boji proti šíření nákazy, klesly denní případy "horečky" (jak je toto onemocnění v zemi oficiálně označováno) pod 200 000 případů. Prvního nakaženého Severní Korea přiznala 12. května a v současné době eviduje zhruba 2,5 milionu nakažených. Se symptomy onemocnění už zemřelo skoro 70 lidí.

Krátká zpráva

Zelenskyj: Válku na Ukrajině může ukončit pouze diplomacie

Válka na Ukrajině může být vyřešena pouze prostřednictvím "diplomacie", řekl podle BBC v televizním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj. V rozhovoru pro národní televizi naznačil, že jeho země by mohla na bojišti Rusko porazit, ale dodal, že válka může být definitivně zastavena pouze "u jednacího stolu". Jednání podle něj nebudou snadná, protože ani jedna strana se nechce ničeho vzdát. Ruské tiskové agentury tvrdí, že poslední schůzka se konala téměř před měsícem, 22. dubna.

Píše se na Deník.cz