Zpravodajství

Nejlepší české fotografy ocenili Klaus s Bémem

Staroměstká radnice hostila ve čtvrtek předávání cen 13. ročníku fotožurnalistické soutěže Czech Press Photo. Primátor Pavel Bém předal ceny vítězům, hlavní cenu Křišťálové oko předal reportérovi Danu Maternovi prezident Václav Klaus za vítězný snímek s názvem Exekuce dítěte.


Mezinárodní porota vybrala vítězný snímek jednohlasně z více než 3000 fotografií proto, že podle ní obsahuje největší soukromé drama v životě člověka - válku v rodině. Navíc zobrazuje problém, který je celoevropský. O hudební doprovod při slavnostním předávání se postaral Jiří Stivín.

 

 Vítězné foto "Válka v rodině"

Na internetu zvítězilo Třídění odpadů v Indii

Vítězem internetové ankety návštěníků webových stránek Czech Press Photo je Kamila Berndorff se snímkem Třídění odpadu v Indii z února 2007 (kategorie Příroda a životní prostředí). Fotografka jezdí fotografovat Indii již 10 let, zaměřuje se na každodenní život místních lidí i přírodní scenérie.

Tentokrát fotografovala pro Evropany unikátní třídění odpadů, kterého se stala svědkem. "Tato událost byla mimořádně fotogenická," uvedla pro nova.cz Valentýna Berndorff, dcera fotografky, která také cenu z rukou primátora Béma přebírala.

Fotografie si můžete prohlédnout zde!

Na slavnostní recepci si získala pozornost nejen díky ojedinělým fotografiím své matky, ale také svým oblečením v tradičním indickém oděvu sárí, kterým přitahovala objektivy fotografů a pozornost přítomných politiků včetně Václava Klause.

Pavel Bém a dcera fotografky Kamily Berndorff Valentýna při přebírání ceny (foto: Martin Roubíček)

Dominovala domácí témata

V letošní soutěži bylo málo snímků z oblastí válečných konfliktů, reportéři se hodně zaměřili na domácí témata. Mezi oceněnými snímky nechybí ptačí chřipka či pohřeb Karla Svobody, z politiky bodoval oproti loňskému ročníku, kdy fotografie z vyjednávání o vládě zvítězila, jen snímek premiéra Mirka Topolánka a ministra vnitra Ivana Langra, kterak vášnivě fandí při tenise.

Vítězný snímek je součástí série, s níž Materna zvítězil i v jedné z dílčích kategorií nazvané Aktualita. V každé z těchto osmi kategorií porota udělila tři první ceny a čestné uznání.

Ve dvou kategoriích zvítězila dvojice Alena Dvořáková a Viktor Fischer - jejich černobílé série bodovaly v kategorii Reportáž i Každodenní život. Dvojice dostala ještě dvě ceny udílené sponzory soutěže.

Cenu Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky dostal Jan Šibík za snímek uprchlického tábora v Ugandě, cenu dětí UNICEF udílí dětská porota složená z příslušníků etnik žijících v ČR.

Vybrala snímek Petra Davida Joska z Associatted Press s názvem Tvář Iráku. Je na něm tvář zahalené dívky, která je podle dětí smutná a snímek znázorňuje utrpení mnoha lidí. Josek při dnešním předávání cen nebyl, protože je znovu na cestě v Iráku.

Grant Prahy letos dostal reportér časopisu Týden Jan Zatorsky za svůj rozpracovaný projekt na téma doprava v Praze.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz