Zpravodajství

VIDEO: Na horách hrozí laviny!

VIDEO: Na horách hrozí laviny!

Čerstvě napadaný sníh na horách dělá radost lyžařům, menší už ovšem Horské službě. V Krkonoších a Jeseníkách byl vyhlášen druhý stupeň lavinového nebezpečí. Do některých hřebenových lokalit je zákaz vstupu, což není v polovině listopadu až tak obvyklé.

Zdroj: TV Nova

Záchranáři z Jeseníků vyhlásili kvůli bohaté sněhové nadílce z posledních několika dní druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály.

Hrozba sesuvu lavin platí oblastech, které leží mimo turistické trasy. Lidé by podle horské služby neměli vyznačené stezky opouštět.

 "Za posledních deset dnů napadlo 60 až 70 centimetrů nového prachového sněhu. V lavinových katastrech hrozí to, že by se sníh mohl utrhnout," řekl  pracovník Horské služby Jeseníky Jaroslav Sembdner.

Druhý lavinový stupeň, což znamená, že při mechanickém zatížení je možný ojedinělý výskyt lavin, hrozí v nejvyšších moravskoslezských horách v oblasti Velkého a Malého Kotle, Červené hory, Kralického Sněžníku a Kamzičníku.

Všechny lavinové katastry jsou mimo turistické cesty. "Je ale spousta snowboardistů a skialpinistů, kteří se rádi vydávají mimo ně. Trasy by rozhodně neměli opouštět," zdůraznil Sembdner.
Svahy Jeseníků pokrývá až 70 centimetrů sněhu. Nejvíce ho tradičně leží v okolí hory Praděd.

V několika horských střediscích Jeseníků se o víkendu rozjely poprvé v nové zimní sezoně vleky. Příznivci lyžování si mohli zajezdit v areálech Ovčárna, Ramzová, Dolní Morava, Červenohorské sedlo, Branná a Karlov.

Mnohá z nich zaznamenala vysokou návštěvnost. Na své si o víkendu přišli v horách také běžkaři. V Jeseníkách ale nadále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz