Zpravodajství

Energy drink s alkoholem? Nebezpečně výbušná směs!

Nový americký výzkum odhalil, že lidé, kteří pijí energetické nápoje smíchané s alkoholem, mají dvakrát větší pravděpodobnost, že se zraní či jinak přijdou k úrazu, než kdyby pili alkohol samotný. Koktejly s obsahem energetických nápojů také výrazně zvyšují pravděpodobnost náhodných sexuálních styků a lehkovážné chování za volantem.

Studie, které se zúčastnilo 4 271 studentů z deseti různých univerzit, vycházela nejprve z rozhovorů a studentských blogů. Mary Clare O´Brienová z Wake Forest University School of Medicine v Severní Karolíně je překvapená, že dosažené výsledky jsou tak dramatické. "Studenti zdůvodňovali, že nápoje, obsahující kofein a taurin, pijí hlavně proto, aby mohli pít více a hlavně déle," říká vedoucí výzkumu. "Původně jsme chtěli zjistit, jak se tyto limity pohybují - a bylo až šokující, když vyšlo najevo, jak nebezpečné následky může tato směs způsobit."

Energetické nápoje totiž umožní zkonzumovat více alkoholu, aniž by člověk pociťoval varovné příznaky. Studenti prošli důkladným testem skládajícím se z 300 otázek zaměřených na konzumaci alkoholu v posledních 30 dnech. Z těch, kteří připustili, že pili během této doby alkoholické nápoje, jich 24 procent konzumovalo právě mix energetického nápoje s vodkou nebo tvrdým alkoholem a množství, které vypili, bylo zhruba dvojnásobné, než u těch, kteří pili čistý alkohol.

Ve Švédsku byla publikována veřejná výstraha před touto alkoholickou kombinací a ve Francii a Dánsku bylo její podávání v restauracích a barech zakázané. O podobném zákazu se nyní jedná i v Irsku, Turecku, Švédsku a Spojených státech.

Někteří experti se dokonce domnívají, že taurin ve spojení s alkoholem poškozuje játra podstatně výrazněji, než stejné množství samotného alkoholu. "Smíchat kofein, který povzbuzuje, ale zároveň také dehydruje, s alkoholem, to je jako šlápnout na brzdu a plyn zároveň," říká doktora O´Brienová. "Nemůže to skončit bez následků, protože si člověk vůbec neuvědomuje, že je opilý, a mnohonásobně přeceňuje svoje reálné možnosti."

Korzo

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz