Zpravodajství

Vesmír přichystal divadlo: Holmesovu kometu!

Slunce teď na čas přestalo být největším objektem naší planetární soustavy. Vystřídala ho totiž Holmesova kometa. Ta se každých sto let takzvaně rozsvítí. Takže je viditelná pouhým okem dokonce i na obloze rušené pouličním osvětlením. Není ovšem výjimečná jen svou velikostí.

Každý astronom má prý v životě tři přání. Vidět novu, zatmění slunce a kometu. Až do 24. října byla kometa Holmes viditelná jen dalekohledem. Teď si jeden z hvězdářských snů může splnit kdokoli.

"Kometa je teď vidět pouhým okem. Můžeme ji spatřit v blízkosti nejjasnější hvězdy souhvězdí Persea. V průběhu několika hodin se její jasnost zvýšila. Zřejmě došlo k narušení části jádra a uvolnil se při tom oblak plynu a prachu, který vytvořil okolo komety zářící oblak," říká Jakub Rozehnal, vedoucí Štefánikovy hvězdárny v Praze.

"Vlastní hmotnost oblaku je ale v řádech stovek kilogramů. Odvezli bychom ho na vozíku osobního auta," doplnil Rozehnal.

Ještě něco ale vzbudilo zájem vědců. Obrázky komet, které známe, mají jádro, hlavu neboli komu a pro ně tak typický chvost, který dělá kometu kometou. Pokud jste nikdy neměli to štěstí vidět například tu nejznámější, Halleyovu, znáte určitě alespoň tu vánoční. U Holmesovy komety byste ale chvost hledali marně.

"Je to kometa bez chvostu. Ten chvost nevidíme. Takže vidíme jen ten mlhavý obláček, kterému říkáme hlava komety," řekl nám Pavel Suchý z Astronomického ústavu.

Podle vědců jsou komety staré asi 4 a půl miliardy let a pravidelně se k nám vracejí. Ta Holmesova se prý objeví zase za 8 let.

Už od starověku lidé věří, že komety přinášejí smůlu. Letošní rok byl na ně bohatý. Doufejme tedy, že nám smůlu nepřinesou.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz