Slunce teď na čas přestalo být největším objektem naší planetární soustavy. Vystřídala ho totiž Holmesova kometa. Ta se každých sto let takzvaně rozsvítí. Takže je viditelná pouhým okem dokonce i na obloze rušené pouličním osvětlením. Není ovšem výjimečná jen svou velikostí.
Každý astronom má prý v životě tři přání. Vidět novu, zatmění slunce a kometu. Až do 24. října byla kometa Holmes viditelná jen dalekohledem. Teď si jeden z hvězdářských snů může splnit kdokoli.
"Kometa je teď vidět pouhým okem. Můžeme ji spatřit v blízkosti nejjasnější hvězdy souhvězdí Persea. V průběhu několika hodin se její jasnost zvýšila. Zřejmě došlo k narušení části jádra a uvolnil se při tom oblak plynu a prachu, který vytvořil okolo komety zářící oblak," říká Jakub Rozehnal, vedoucí Štefánikovy hvězdárny v Praze.
"Vlastní hmotnost oblaku je ale v řádech stovek kilogramů. Odvezli bychom ho na vozíku osobního auta," doplnil Rozehnal.
Ještě něco ale vzbudilo zájem vědců. Obrázky komet, které známe, mají jádro, hlavu neboli komu a pro ně tak typický chvost, který dělá kometu kometou. Pokud jste nikdy neměli to štěstí vidět například tu nejznámější, Halleyovu, znáte určitě alespoň tu vánoční. U Holmesovy komety byste ale chvost hledali marně.
"Je to kometa bez chvostu. Ten chvost nevidíme. Takže vidíme jen ten mlhavý obláček, kterému říkáme hlava komety," řekl nám Pavel Suchý z Astronomického ústavu.
Podle vědců jsou komety staré asi 4 a půl miliardy let a pravidelně se k nám vracejí. Ta Holmesova se prý objeví zase za 8 let.
Už od starověku lidé věří, že komety přinášejí smůlu. Letošní rok byl na ně bohatý. Doufejme tedy, že nám smůlu nepřinesou.